Aké zvieratko si vyberiete

Aké zvieratko si vyberiete

 

Mnohí majitelia bytov často zistia, že im doma niečo chýba. Môže to byť záležitosťestetická, ale aj citová. Ak je to ten prvý prípad, možno vám ľahko poradiť: nekupujte si domov zviera. Hľadáte totiž dekoráciu interiéru a tou živý tvor obyčajne nebýva. V druhom pripade je možnosť si vybrať a zďaleka nie len medzi psom a mačkou.
 
Každé zviera je iné, má iné potreby, životné prejavy, inú dĺžku života. Všetkým zvieratám je však spoločná potreba starostlivosti a životného priestoru.
 
Ak si kúpite andulku, musíte sa zmieriť s huriavkom, nečistotou a potrebou malého papagája aspoň občas si polietať po byte. Že pri svojom okružnom lete môže všeličo zhodiť, to vari ani netreba pripomínať. Všetkým vtákom navyše prekáža prievan, vlhkosť a prach. Za odmenu sa však tento neposedný spoločník možno nechá poškrabkať malíčkom na krku a ak bude učenlivý, zapamätá si niekoľko slovíčok pre obveselenie. Pri slušnom zaobchádzaní môže s vami zdieľať domácnosť približne desať rokov.
 
Akvarijné rybičky žijú krátko, ale rýchlo a hojne sa rozmnožujú. Pri dobrej starostlivosti udržiavajú trvalú reprodukciu. Sú prijemnou a neveľmi náročnou dekoráciou bytu až do chvíle, kedy praskne akvárium...
 
Škrečok či morča sú oveľa maznavejším spoločníkom než rybičky a v porovnaní s andulkou sú tichšie a menej náročné na priestor (ak vám neučú a nezahrajú sa s vami na schovávačku za nábytkom). Nebudú sa však u vás cítiť doma, ak im budete terárium pravidelne upratovať. Potrebujú jednoducho svoje prostredie s charakteristickým zápachom a troškou neporiadku, v ktorom by sa mohli ľahko skryť. Mali by ste rátať aj s tým, že sú len krátkodobými spoločníkmi - na jeden až dva roky.

Korytnačka vám naopak môže byť spoločníkom na celý život - to je istý záväzok. Navyše treba rešpektovať zvláštnosti jej životného režimu: sú korytnačky vodné, alebo suchozemské, niektoré sa na zimu ukladajú na spánok.
 
Máloktoré zviera dokáže byť takým prítulným spoločníkom ako had. Napriek tomu väčšine ľudí je vlastný život milý a tí zrejme utečú z náruče hada a budú hľadať bezpečných spoločníkov. Hlavnými kandidátmi sa stále javia psy a mačky.
Obidvaja tradiční rivali majú podobný jedálny  lístok a dve rovnaké potreby: dostatok nerušeného spánku (niekedy až 18 hodín denne) a potrebu žrať trávu. Ak im občas "pastvu" neumožníte, obžerú vám doma kvety.

Pes je verný spoločník
 
Pes je tvor, ktorý žil oddávna v svorke. Preto v človeku vidí vodcu svorky, priľnie k nemu a bude ho počúvať. Jeho prirodzenou snahou je byť svojmu pánovi nablízku a v rodinnej hierarchii sa zaradiť hneď za neho (to je na druhé miesto). Avšak netešte sa predčasne: pes nie je príliš  čistotný a otlačky jeho labiek budú na vašom obleku - mierne povedané - módnym výstrelkom. Navyše vás čaká množstvo práce, aby váš domáci priateľ privykol na občasnú samotu. Nielenže spočiatku po celý čas vašej neprítomnosti žalostne kňučí a zavýja, ale môže zlikvidovať všeličo zo zariadenia bytu. Privykanie je podobné ako u detí: odísť len na chvíľu, psa zdiaľky pozorovať a vrátiť sa, len čo si dá v žalospeve pauzu. Čas samoty pomaly predlžovať, zbytočne sa nelúčiť a po návrate nedávať najavo, že by išlo o niečo mimoriadne. Záväzkom je aj pravidelné venčenie. Dospelého psa venčite podľa možnosti trikrát denne, šteňa rozhodne častejšie. Pes sa síce na prechádzky teší, ale jeho najobľúbenejším miestom je posteľ alebo kreslo svojho pána. Pre neho toto miesto chráni, zato keď sa pán zdvihne - aká slasť zaujať jeho miesto v kresle! Len čo sa však pán vráti, má vždy prednosť. Mali by ste tiež rešpektovať túžbu psa po bezpečnom spánku. Ak ho nepustíte do svojej postele (najbezpečnejšie miesto na svete), umožnite mu, aby sa na spánok uložil sám. Šteňa dá prednosť vašej blízkosti,  dospelý pes si pravdepodobne vyberie kút, z  ktorého bude mať prehľad. Niektorým psom je prirodzené túlať sa v noci po byte a miesto spánku striedať. Rátajte aj s tým, že pes bráni svoje teritórium. Sučka ho chráni pred všetkými "cudzincami" - dovnútra smú len dôverne známi  členovia rodinnej "svorky". Pes je galantný k dámskym návštevám, najmä ak ide o štvornohé dámy. Zato k psím sokom je rovnako nevraživý ako k poštárom či poisťovákom. Aj tu treba  výchovu: o hosťoch musí rozhodovať pán domu, nie vrátnik. Ak nie ste priaznivcami izbového psa, mali by ste vedieť ešte jednu vec: zdravý čulý pes - najmä dlhosrstý - denne nanosí domov množstvo blata a piesku. Z času na čas sa dokonca na krku a chrbte labužnícky "parfumuje" za pomoci kravincov, slepačincov, vyhodených detských plien, práchnivých myší, mŕtvych vtákov, páchnucich rýb... Netrestajte, odnaučiť ho to je takmer nemožné. Buď v tom má prsty lovecký pud (chce zastrieť vlastný pach), alebo pes takto chráni ťažko prístupné časti tela pred parazitmi. Tie sú napokon ďalším veľkým problémom psov. Žiaduce je očkovanie i pravidelná starostlivosť o srsť. A napokon je dobré uvedomiť si, že psom srsť vypadáva. Ak vo vás odtlačok špinavej laby na dlážke vyvolá okamžité nutkanie upratovať, radšej sa myšlienky na psa ihneď vzdajte.

Mačka si rozkazovať nedá
 
V čom je mačka iná než pes? Takmer vo všetkom: viaže sa obyčajne na prostredie, lepšie znáša  samotu, je čistotná, nepotrebuje venčiť, zato si starostlivo brúsi pazúriky o mäkké drevo a nedá si od svojho pána alebo panej rozkazovať. Mazná sa len vtedy, keď ju to baví - potom vás bez rozpakov sekne packou. Pre svoj život mačka potrebuje prijemné prostredie, dobrú výživu, čistotu miesta na oddych a prirodzenú náklonnosť ľudí. Cez deň  väčšinou oddychuje. Ak nemá mačiatka, nepotrebuje na spanie stále miesto. Ak však chcete, aby mala svoje miesto, oplatí sa nájsť dobre chránený kút a vystlať ho kúskom látky z predchádzajúceho nocľažiska mačky. Avšak nejde o nocľažisko, pretože mačky sú v noci aktívne, kdesi v kútiku ich duše stále drieme šelma. S tým súvisí aj prírodný reflex brúsenie pazúrikov. Mačka si bude pazúriky brúsiť o čokoľvek, väčšinou však o mäkké drevo. Ak jej donesiete domov drevo, o ktoré si s rozkošou brúsi pazúriky v prírode, máte šancu zachrániť si nábytok. Na výbere miesta na kŕmenie záleží viac než pri psovi. Malo by byť svetlé a prívetivé - a len čo si naň domáci maznáčik zvykne, nemali by ste ho meniť. Ako mačacie WC poslúži plochá miska alebo škatuľa vystlaná hoblinami, pilinami či minerálnou vatou. Samozrejme, nesmiete zabúdať, že zvieratá sú zvedavé ako deti: pozor na sklo a porcelán, na kvety, otvorené okná, rozpálený sporák, elektrické zásuvky, šnúri od elektrických spotrebičov, ostré a špicaté predmety, malé gombíky, chemikálie, otvorené skrine, vedrá s vodou, výbeh na schodisko, na balkón, či do záhrady a samozrejme, na klbká vlny či priadze. So zvieratami je to - ako s deťmi najhoršie na začiatku. Potom to už ide. A v radosti ani zlosti už nie ste sami.