PRIATEĽSTVO MAČKY SI MUSÍME ZASLÚŽIŤ

 

Zviera je nemé iba zdanlivo, V skutočnosti má bohatý slovník reči tela, ktorú dopíňa významovo a citovo odlišnými hlasovými prejavmi. Viete rozoznať, čo sa vám zvieratko usiluje oznámiť? Ak nie, chyba nie je v ňom ...
Všimli ste si, ktoré zvieratá sú najviac obľúbené? Sú to najmä tie, ktoré sa na človeka podobajú, ktoré sa vedia vztýčiť do vzpriamenej polohy, majú výraz podobný ľudskej matke, ich "ruky" sú skoro také obratné ako naše a vedia nielen manipulovať s drobnými predmetmi, ale aj takmer "ľudsky" gestikulovať. Aj pes hneď vzbudí našu pozornosť, keď začne "prosiť". Človek dlhoročným štúdiom a pozorovaním svojich vlastných prejavov a ich porovnávaním so zvieratami dospel k názoru, že  zvieratá sú schopné nielen dorozumievať sa medzi sebou, ale tie vyspelejšie dokonca aj s človekom. Vedci čoraz častejšie uvádzajú príklady, že niektoré druhy  zvierat sú schopné vyjadriť - a preto aj chápať - dokonca aj abstraktné pojmy. Pokusné šimpanzy boli schopné osvojiť si na dorozumievane s človekom takmer 300 pojmov z posunkovej reči hluchonemých a mnohých iných optických symbolov. Tieto schopnosti pozorovali aj u niektorých cicavcov a pri vtákoch.
 
REČ TELA
Správanie sa živočíchov skúma špeciálna veda, nazvaná etológia. Jej výsledky a poznatky, uplatnené napríklad v náuke o komunikácii bez slov - reč tela - prispievajú aj k nášmu hlbšiemu sebapoznaniu a pomáhajú v nás budovať aj väčšiu úctu a rešpekt k zvieracím spoluobyvateľom našej krásnej planéty. Vedu však  ponechajme vedcom a uveďme niekoľko ukážok nášho najobľúbenejšieho domáceho zvieraťa - mačky. Mačka v mnohých krajinách vytlačila z vedúcej pozície tradične chovaného psa: netreba ju niekoľkokrát denne venčiť, potrebuje malý priestor, menej potravy, dobre sa s ňou cestuje - je relatívne ľahká, nie je taká hlučná, ako pes a je vhodná aj na chov v paneláku. Ponúka veľké množstvo plemenných i farebných variantov, takže každý si môže  vybrať zviera, aké sa mu páči. A mačiatka, tie sú jednoducho neodolateľné!
 
MôŽEM ŤA POHLADKAŤ?
Iba mačku si človek zo všetkých domácich zvierat nevedel podmaniť. Je vždy len spoločníkom, nikdy otrokom. Hovoríme, že je hrdá. Má rada voľnosť, ale v byte sa prispôsobuje situácii. Starostlivosť, vľúdnosť a  dobrú stravu odmeňuje svojou krásou a prítulnosťou. Po čase si u človeka vypracovala veľmi výhodnú pozíciu. Ktoré iné zviera by človek kŕmil iba preto, že mu stráži dom alebo krásne spieva ako slavík, ale len a len preto, že ak sa dobre nažerie, tvári sa spokojne, dá sa  veľkodušne hladkať po hladkom kožúšku a najmä - krásne pradie. Najmä s tým pradením to mačka vyhráva na celej čiare. Znamená to: "Ak budem šťastná ja, budeš aj ty" - a človek to rešpektuje. Prepáči mačke za to krásne pradenie na kolenách aj občasné kapky alebo mláčky pod posteľou či za skriňou, prípadne aj uši či dušu drásajúcu jačanie o štvrtej ráno v čase mačacích zásnub. Prepáčia mačiatkam zamotané znehodnotené klbká exkluzívnej pletacej priadze z dovozu, vytrhané vlákna na drahej sedacej súprave i úbohé zdrapy  namiesto kedysi krajkových záclon. Naopak - nespustia  zo svojho maznáčika oči, aby neprehliadli žiadny prejav  jeho želaní.
 
ČO HOVORÍ VAŠA MAČKA
Pohyb chvosta ukazuje na zmeny nálady mačky a jej vnútorný nepokoj. Napr. ľahké krútenie špičky chvosta signalizuje, že nejaký jav vzbudil jej pozornosť alebo svedč ío začínajúcom odpore, ak sa mačka nachádza v núdzi. Prudký pohyb chvosta smerom hore a dole vyjadruje silné vzrušenie, prudké pohyby chvosta  dokonca silnú nespokojnosť. V najvyššej fáze  rozčúlenia sa mačka prejaví - okrem sekania chvostom - aj zvukovým signálom. Pootvorí tlamu, zaprská, zasyčí, prípadne sa zdvihne na zadné a pripraví predné labky (s ešte zasunutými pazúrikmi) na boj. Až potom, ak nepríjemný nátlak na ňu neprestáva, vystrčí pazúriky a  bráni sa útokom. Postojačky alebo poležiačky, vysunie  pazúriky a sekne. Pri skutočne veľkom nebezpečenstve mačka, ak má možnosť radšej utečie do bezpečia. Pokojná, dobre chovaná mačka sama vyhľadáva svoju  pani alebo ostatných členov rodiny. Má rada  pohľadenie po chrbte a škrabkanie na brušku alebo za ušami. Ušká má vo vztýčenej polohe, priviera slastne  oči. Rada leží majiteľovi na kolenách, kde dokáže dlhé hodiny odpočívať. Mačka je veľmi bystré a vytrvalé zviera. Ak napríklad zistí, že ak sa zavesí na kľučku,  podarí sa jej otvoriť dvere a dostane sa von, bude to skúšať tak dlho, kým kľučka povolí. Iná mačka, ktorá bola smädná a nenašla vodu vo svojej miske, tak dlho strkala do konvičky s vodou na polievanie kvetín hlavu, kým ju neprevrátila a nenapila sa. Keď jej pán prehliadol signál "Som smädná", pomohla si sama.
 
NEMÁ RADA KONKURENCIU
Ak mačka vyrastá spolu s inými zvieratami v byte, vrátane psa, zvykne si na ne. Samostatne vychovávaná dospelá mačka sa s novým prírastkom iba ťažko vyrovná - vidí v ňom konkurenta a kedykoľvek môže,  zaútočí naňho. V byte mačka prejavuje teritoriálne nároky, a to nielen voči prípadným iným obyvateľom, ale  aj voči majiteľovi, -najmä ak sa jej pán či pani domu nejaví ako dostatočne silná osobnosť. Ak nás mačka vníma ako autoritu, dá to najavo po svojom - vrátane toho, že nám občas prinesie ukázať svoje  hajlepšie úlovky. Mačka je veľký labužník. SpoIiehať sa na to, že mačka zje všetko, býva často mylné. Rovnako ani dostatok kvalitnej stravy nezabráni jej safari v  akváriu, ak si zmyslí, že by jeho obyvatelia mohli disponovať delikátnejšou príchuťou. To však súvisí aj s  loveckými pudmi, ktorých sa väčšina mačiek nikdy nezbavila. Lov už síce pre ňu nie je životnou nevyhnutnosťou, ale ďalej zostáva hrou a koníčkom.