Papilon

 Papilon (papillon - po francúzsky motýľ) a phaléne (falén - mora) sú dve variety trpaslíčieho kontinentálneho španiela (štandard FeJ č. 77), ktorý sa odlišuje len postavením ušných boltcov. Je to plemeno veľmi starého pôvodu. Už od 12. storočia sa zobrazovalo na plátnach významných maliarov - Rubensa, van Dyka, Rembrandta, Goyu i Tiziana. Trpaslíčieho kontinentálneho španiela vlastnili aj historické osobnosti, akými boli madame Pompadour, Marie Antoinetta i cisárovná Mária Terézia, ktorej psíka môžete nájsť vypchatého vo viedenskom Prírodno-historickom múzeu.

Väčšinou však na týchto historických dokumentoch nájdete psíka stavbou tela, sfarbením i osrstením veľmi podobného papilonovi, avšak ešte so zavesenými ušnými boltcami. Táto varieta sa zachovala dodnes a v súčasnej modernej podobe sa volá phaléne, je však oveľa vzácnejšia a prakticky dnes už neexistuje jej čistá forma. Šteňatá so zavesenými ušami sa niekedy narodia ako pozostatok minulosti zo spojenia dvoch papilónov, majú však väčšinou problémy s korektným nasadením a nesením ucha. I cielenou plemenitbou sa neskôr vyšľachtil dnes častejší, obľúbenejší a svojím vzhľadom atraktívnejší papilon. Ten má uši vztýčené a z vnútra zarastené jemnou hustou srsťou. Na vonkajšej strane ucha sú dlhé chlpy, ktoré spolu s dostatočnou veľkosťou ucha a jeho správnym nasadením dotvárajú  charakteristický dojem motýlích krídel, čomu vďačí papilon za svoj názov.
Tento atraktívny psík patrí do skupiny spoločenských trpasličích plemien. Jeho neveľké rozšírenie, v porovnaní napríklad s čivavami či jorkšírskym teriérom, je vďaka malej propagácii a neznalosti tohto prispôsobivého plemena. Laici ho často považujú za špica, čivavu či kríženca. Najpozoruhodnejší je na papilonovi jeho charakter. Je to plemeno vhodné pre začiatočníka. Nie je ani agresívny, ani bojazlivý, nie je hysterický, čo sa často objavuje u iných trpasličích plemien. Je inteligentný, zvedavý, temperamentný, má rád pohyb vonku a dlhé prechádzky. V prípade potreby sa však prispôsobí a je ochotný svoj elán vybiť si aj napríklad behaním za balónikom. Jednotlivci od 26 cm kohútikovej výšky a s hmotnosťou nad 2,5 kg sú veľmi vhodní pre rozvíjajúci sa a čím ďalej obľúbenejší šport agility (miniagility). Papilon sa veľmi ochotne učí, je ovládateľný a temperamentný. Je to hrdý a sebavedomý psík, ktorý sa nebojí, bez problémov sa znáša sinými plemenami a nevyhľadáva súboje. Ako ostatné trpaslíčie plemená je však veľmi ľahko zraniteľný, preto musí byť majiteľ veľmi opatmý aj pred bicyklami či agresívnymi psami, o nebezpečenstve väčšieho charakteru ani nehovoriac. Psík nie je chúlostivý, miluje pohyb vonku bez ohľadu na to, či páli slnko alebo je mráz a sneh. Nie je však vhodné nechať ho premoknúť, pretože jeho srsť nemá podsadu a hrozí mu prechladnutie. Papilon sa hodí aj do najmenších mestských bytov. Nebreše, pritom je však ostražitý, a nie je náročný na množstvo potravy. Keďže jeho srsť nemá podsadu, nepĺzne a jeho údržba je veľmi ľahká.