Alergie u psov

 

U psov sa často vyskytuje svrbenie. Príčiny môžu byť rôzne.
Fyzikálne a chemické podráždenie kože, iritácia následkom horúčavy, zimy, popálenia alebo poleptania kože chemickou látkou, ktorú koža neznáša, napadnutie ektoparazitami, poruchy reakcie antigénu s protilátkou.
Antigén je cudzie teleso s rôznou štruktúrou, ktoré sa dostane do organizmu jedinca. Aktivuje sa jeho iminutný systém, ktorý zabezpečuje obranyschopnosť organizmu. Organizmus vytvára špecifické imunoglobulíny (produkty buniek imunitného sytému) bunky so schopnosťou pohlcovať cudzorodé látky, aby sa pokúsili zachytiť a zlikvidovať antigén.
 
Vedecky sa dokázalo, že alergie sú dedičné. Štatisticky sú postihnuté viac samice než samce zvierat, niektoré plemená psov sú na tieto alergie disponované viac než ostatné. Nadpriemerne často sa s týmto ochorením stretávame u boxerov, nemeckých ovčiakov, West Highland White teriérov a plemien retrívrov. Príznaky sú: neustále svrbenie bez prítomnosti parazitov, spočiatku bez zmien na koži a srsti. Nasleduje zapálenie kože, čo je viac zreteľné v málo osrstených partiách tela na vnútornej strane podpažia a stehien, neskôr sa objavia vyrážky, vriedky, čierne sfarbenie celej kože, napokon dôjde k zmenám na koži, ktorá nadobudne vzhľad slonej kože. Často pozorujeme súčasne aj zápaly vonkajších zvukovodov a slzenie. Alergické psy trpia veľmi často zapálením kože labiek.
 
Alergiu môže napodobňovať ochorenie, spôsobené rôznymi príčinami a rozoznáme ju iba na základe presnej diagnózy. Preto treba od začiatku pozorovať psa. K návšteve zverolekára by nás mal podnietiť neustály nepokoj zvieraťa i eventuálne zmeny na koži, ktoré sa môžu vyskytnúť. Je žiaduce, aby mohol majiteľ psa poskytnúť veterinárovi podrobnú anamnézu. Ak to okolnosti vyžadujú, urobí zverolekár podrobné dermatologické vyšetrenie kože. Ak sa potvrdí podozrenie na alergické ochorenie, treba urobiť ďalšie laboratórne vyšetrenia. Ak všetky nálezy smerujú z hľadiska alergického procesu k pozitívnemu výsledku, pristúpi sa k terapii, ktorá je individuálna podľa dispozícií pacienta.