TEŠ SA, ŽE MA MÁŠ!

 

"Čaká, kým sa nevrátim domov. Otvorím dvere a už sa mi obtiera o nohy. Je rada, že som doma. A pre mňa je zase veľmi príjemné, že sa nemusím vracať do prázdneho bytu." Chovatelia mačiek s potešením opisujú svoje spolužitie so štvornohými priateľmi. Sú radi, že ich majú, ich prítomnosť ich obohacuje. Človek má s mačkami veľa spoločného. Rovnako ako on ani mačky nemôžu žiť bez láskania a maznania, telesného i duševného. 

CHLPATÝ MILÁČIK
Šesťdesiatdvaročný profesor R. Bergler, riaditeľ Psychologického ústavu v Bonne, sa zaoberal vplyvom spolužitia ľudí so zvieratmi na psychiku človeka. Dospel k niektorým pozoruhodným záverom. "Hladkanie,  maznanie a vzájomné prejavy nežnosti nie sú vo vzťahu človek - mačka nijako tabuizované. V praxi sa to  prejavuje napríklad pri príjemnom spoločenskom rozhovore s priateľmi. Nikomu z nich iste nebude vadiť, keď sa pritom budete maznať s mačkou. Ak si však vymieňajú nežnosti dvaja ľudia, spoločnosť je oveľa prísnejšia." Zo štatistiky vyplýva, že človek sa so svojimi zvieracími miláčikmi mazná oveľa častejšie ako s partnerom alebo s deťmi - tridsať až stodvadsať minút denne! Novopečení majitelia zvierat, najmä mačiek, sa domlnievajú, že si svojho spoločníka rýchlo vychovajú. Omyl. Mačky vychovávajú nás, a to skôr než si všimnete. Za krátky čas budeme veselší, pokojnejší i vyrovnanejší. Najmä pre osamelých ľudí je mačka veľmi dôležitá. Majú v nej niekoho, komu sa môžu bez obáv prihovárať celé hodiny. Ideálne pre osamených! Väčšina odborných  lekárov preto radí pacientom, ktorí majú problémy so spoločenskou adaptabilitou, ťažko nadväzujú kontakty s inými ľuďmi a trpia depresiami, aby si zaobstarali mačku. V nemeckých domácnostiach žije v súčasnosti  asi päť miliónov mačiek. Najviac ich je stále v rodinách, ale záujem o tieto domáce zvieratá rastie aj medzi slobodnými a osamelými. Prispieva k tomu aj skutočnosť, mačka si nevyžaduje nadpriemernú starostlivosť, je nezávislá a dá sa chovať bez väčších výdavkov aj v mestských bytoch. Niektoré druhy mačiek sa znesú aj so psami a dokonca im tento partner na hru predlžuje život. Mačka je v porovnaní so psom ideálnym domácim spoločníkom práve pre osamelých. Pes je na človeku oveľa závislejší, musí sa s ním chodiť von a veľmi trpí každým odlúčením od pána, aj keď je to len na pár hodín. Americkí vedcí dokázali, že spolužitie s mačkou má na ľudí s depresiami pozitívny vplyv. Profesor L. K. Bustad informoval na jednom kongrese vo Washingtone o tom, že fyzický kontakt s mačkami znižuje krvný tlak. Skupina expertov zaradila mačky medzi antistresové činitele, spolužitie s mačkou údajne pomáha predchádzať infarktu. Výhodou týchto domácich šelmičiek je aj to, že v zásade sa hodí každá mačka ku každému človeku. 

NEŽ SA ROZHODNETE
Ak uvažujete o tom, že aj vy si zaobstaráte mačku, mali by ste vedieť, že mačka je prítulnejšia ako kocúr, ale ten zase môže svojho pána lepšie zabaviť, je oveľa podnikavejší. Dlhosrsté druhy sú pokojnejšie. Ak máte doma deti, zaobstarajte si obyčajnú mačku domácu. Je pokojná, vyrovnaná a znesie niekedy aj hrubé nezbednosti svojich detských spoločníkov. Samotári si môžu zvoliť mačku vrtošivú a náladovú - také sú siamske. Vyžadujú si veľa pozornosti a musí sa s nimi často rozprávať. Za dobrú starostlivosť sa vedia odvďačit. Majitelia psov dávajú prednosť perzským mačkám, sú totiž najpokojnejšie. Musia si ich však priniesť domov ako mačiatko, len tak sa v psovi vytvorí inštinkt ochrancu. A na záver osem rád pre milovníkov mačiek:
Pozor na alergie. Mačku, o ktorú máte záujem, podrobte alergologickému testu u veterinára. Mali by  ste vedieť, či náhodou nie ste na mačky alergickí.
Vstup do domu. Váš byt je pre mačku celkom novým a neznámym prostredím. Vyvarujte sa preto prílišnému hluku. Ukážte jej misku s vodou a niečo dobré pod zub. Nezabudnite na mačaciu toaletu.
Pozor na srsť. Denne mačku vykefujte a uhlaďte gumovou rukavicou. Prekrvuje sa jej tým koža.
Očkujú sa aj mačky! V ôsmom až desiatom týždni života a v dvanástom a trinástom týždni ju dajte prezrieť a očkovať.
Dostatok pitia. Mačka má mať vždy pripravenú misku so studenou vodou. Nekŕmte ju surovým mäsom.
Mačka musí jesť aj trávu! Potrebuje ju na vylučovanie nestráviteľných zvyškov potravy. Ak ju nemá, vyhľadáva iné rastliny, ktoré sa jej môžu stať osudnými. Pozor na narcisy, snežienky a oleander.
Mačka vám nebude ťahať peniaze z vrecka. Výdavky sa obmedzujú na dve misky, kefku a kôš na prepravu.
Nepodceňujte nebezpečie, ktorému je váš miláčik vystavovaný. Nikdy nezabudnite pri odchode z bytu zavrieť vyklápacie okná, aby sa mačka neporanila