Správna výživa psa

 

Život psa tvoria dve základné činnosti. Spánok a prijímanie potravy. Tieto činnosti nie sú pre nášho miláčika v žiadnom prípade nudné.
Dnes si pes potravu nemusí zaobstarať sám, môže sa spoľahnúť na svojho pána. Tým sa stáva od neho úplne závislý. Podobne ako ľudia, aj psy milujú svoju potravu. Preto im ich majitelia často ponúkajú široký jedálny lístok, ktorý sa veľmi podobá tomu ľudskému. Otázne však je, či je zažívací trakt psa schopný tieto pochúťky stráviť.
 
Čím teda kŕmiť psa ?

Chybným tvrdením je, že pes je pravý mäsožravec. Keby bolo mäso hlavným alebo jediným zdrojom potravy, viedlo by to k nesprávnemu vývoju psa a k rôznym poruchám v organizme. Preto je nutné poskytnúť nášmu zverencovi vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, tuku, esenciálnych mastných kyselín, uhľohydrátov a, samozrejme, aj vitamínov a minerálov.
Najvhodnejšie je kŕmiť psa kvalitnou potravou, ktorá obsahuje všetky dôležité látky. Majiteľ sa však musí rozhodnúť, akú značku si vyberie a aký druh potravy je pre jeho miláčika najvhodnejší. Na trhu je veľký výber suchého krmiva (granule), polosuchého krmiva (vysoký obsah bielkovín). Ak sa rozhodnete kŕmiť psa granulovanou potravou, nesmiete zabudnúť na dostatočný prísun tekutín.
Zviera by malo mať v každom prípade po celý deň k dispozícii čerstvú vodu.
Konzervovaná potrava je u psov populárnejšia, psy ju prijímajú s väčšou ochotou, na majiteľ musí hlbšie siahnuť do svojej peňaženky. Nevýhodou je, že ak zostanú zvyšky tejto potravy v miske, rýchlejšie sa pokazia (najmä v letnom období).
V každom období života sú požiadavky na výživu psa iné. Krmivo sa teda rozdeľuje od veku ale aj od vzrastu a aktivity psa.
Dnes nájdeme na trhu aj špeciálne krmovo, napríklad pre citlivé žalúdky alebo pre obéznych psov. Pri výbere správneho krmiva vám iste pomôže váš veterinárny lekár alebo predajca v špeciálnom obchode pre zvieratá. Možno patríte do skupiny ľudí, ktorí sa rozhodli svojmu psovi pripravovať čerstvú potravu. Okrem mäsa je dôležité podávať psovi aj iný druh potravín, napríklad ryžu, cestoviny, zeleninu alebo cereálie.
Kŕmna dávka musí obsahovať všetky potrebné živiny, a preto príprava nie je jednoduchá. Psík vám však bude za rôznorodosť stravy určite vďačný.