Slovenský čuvač

 

Slovenský čuvač je horským typom psa tvrdej konštitúcie a statnej postavy s bielym huňatým kožuchom. Plemenná skupina horských psov pochádza z vlkov arktického typu. Ich pozostatky sa udržali z doby poľadovej v Európe v horských oblastiach, ak k nim dosiahla hranica pravekého ľadu.
Sú to severné svahy Kaukazu, Balkánu, Karpát, Tatier a Pyrenejí. Horské salašníctvo na Slovensku má prastarú tradíciu. K tradičnému obrazu slovenských hôr patril čuvač, horská ovca, huculský kôň a samozrejme horal. Slovenskí horali patrili zväčša k slobodnému ľudu a nepodliehali stredovekej robote. Strážili hranice a daň odvádzali v podobe syra.
 Slovenský čuvač je dobrý strážca, ochranca a sprievodca stád. Týmito vlastnosťami si získal priaznivcov i mimo pôvodného územia. Na poľskej strane Tatier sa chová podobné plemeno, podhalanský ovčiak.
Psy tohto plemena majú statnú postavu s pevným svalstvom a mohutnú kostru. Ich hlava je pomerne silná, uši malé, visiace po bokoch hlavy. Chvost je dlhý, husto osrstený. Vyskytujú sa len v bielej farbe. Dlhá hustá a mierne zvlnená srsť chráni čuvača pred nepriaznivým počasím.
Vlastnosti čuvača sú typickými pre strážneho psa. Je veľmi odolný a vytrvalý, temperamentný, odvážny. Voči domácim je prítulný a dobrácky, no voči cudzim je nedôverčivý a neúplatný. Vyniká bystrosťou a ostražitosťou. Tiež je veľmi spoľahlivý a inteligentný.