Hygiena nadovšetko

Psa kúpeme podľa potreby, chované vonku v zime nekúpeme. Mydlo totiž odoberá pokožke a srsti prirodzený obsah tuku a pes za nepriaznivého počasia trpí zimou. Na kúpanie nepoužívame mydlo, ale šampón.

Voda na kúpanie má mať asi 35 stu pňov Celzia a môže psovi siahať len po brucho. Hlavu necháme suchú, napriek tomu mu však zapcháme uši vatou a dbáme o to, aby sa psovi nedostala do očí mydlová voda. Telo umyjeme dobrým šampónom, ktorý musíme dôkladne spláchnuť. Vodu lejeme nepretržite na telo psa a zároveň druhou rukou trieme srsť. Po okúpaní musíme srsť tak dlho utierať, kým neuschne. Psa môžeme vysušiť aj fénom, pravda, ak znesie jeho hučanie a nebojí sa ho. Vysušenie je dôležitejšie než kúpeľ. Po okúpaní a osušení má pes zostať aspoň dve hodiny vo  vykúrenej miestnosti. Za ten čas uschne aj pokožka. Pritom ho musíme chrániť pred prievanom. Pri zlom počasí sa neodporúča púšťať psa po kúpaní vôbec von.
 Ak sa náš pes váľal na zapáchajúcom mieste, musíme ho ihneď okúpať. Je to pravdepodobne dôsledok prastarého inštinktu, aby pri honbe za korisťou zakryli pach vlastného tela.
 Aj mladého psa a šteňa môžeme kúpať. Vždy je však dôležité dokonale ho osušiť a nechať šteňa aspoň 3 - 4 hodiny v miestnosti. Psom, ktoré majú bradu, musíme túto po každom nakŕmení hneď  umyť teplou vodou. Na čistenie uší používame tenkú, vpredu zaokrúhlenú a vatou obalenú paličku. Ucho čistíme len na miestach viditeľných zvonku najlepšie vatou navlhčenou parafínovým olejom. Ak sa v uchu urobila tuková zátka, rozpustíme ju parafínovým olejom a odstránime paličkou  obalenou vatou. Srsť, ktorá zvonku zarastá do vnútra ucha, vytrháme prstami alebo odstrihneme nožnicami. Dobrou opaterou uší zabránime často ochoreniu uší. Na ušniciach i za ušnicami sa usadzujú roztoče a vši, ktoré odstránime paličkou omotanou vatou a namočenou do liehu.
Zuby psa nevyžadujú ošetrenie človekom. Ak by sme príležitostne zbadali na nich žltý povlak, odstránime ho zubnou kefkou a plavenou kriedou. Zubný kameň dáme odstrániť odborníkovi.