Ako predchádzať rakovine?

 

Rakovina patrí medzi civilizačné choroby a je strašiakom dnešnej doby. Stále sa niekam ženieme a často nás zastavia až zdravotné ťažkosti. Potom by sme najradšej všetko bohatstvo sveta vymenili za zdravie. V okamihoch choroby si uvedomujeme, aké je zdravie krehké a vzácne. Peniaze a majetok sa stávajú nepodstatnými a zbytočnými.

 
Nečakajte, kým bude neskoro. Začnite predchádzať rakovine už v tejto chvíli!

Základnou prevenciou proti vzniku rakoviny a vôbec všetkých ochorení je dostatok vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Naopak, nezdravé tuky a cukry podnecujú v organizme vznik vážnych chorôb. Z tohto dôvodu by mali vo vašom jedálnom lístku prevládať neupravované potraviny. Zelenina, ovocie a celozrnné vločky by vás mali sprevádzať každý deň. Vyhýbajte sa mastným, vyprážaným, soleným a konzervovaným pokrmom. Neresťou ľudí, ktorí sa snažia dbať na správny zdravý jedálny lístok, je pitný režim. Nezabúdajte piť, pretože voda zbavuje organizmus toxických látok.
 
Najrizikovejšími pacientmi sú ľudia s obezitou, nadváhou a fajčiari. Ak holdujete chutnému, ale nezdravému jedlu, skúste sa zamyslieť nad tým ako veľmi ubližujete svoju telu.
Spoľahlivými bojovníkmi proti rakovine sú ANTIOXIDANTY. Do skupiny pohlcovačov voľných radikálov patria BETA KAROTÉN, vitamín A, vitamín C, vitamín E a selén.
 
Beta KAROTÉN je zastúpený najmä v ovocí a zelenine žltej, oranžovej a červenej farby. Zásobárňou vitamínu A sú mliečne výrobky a pečeň. Vitamín C je obsiahnutý v brokolici, paprike, čiernych ríbezliach, kivi, citrusových plodoch a jahodách. Je dôležitý pre imunitný systém. Vitamín E je zastúpený v niektorých druhoch rastlinných olejov a celozrnných produktoch. Nájdete ho v mandliach, arašidoch a obilných klíčkoch. Ryby, orechy, citrusové ovocie, hrušky a celozrnné výrobky sú zdrojom dôležitého ANTIOXIDANTU, ktorým je selén.

 
Čo všetko náš organizmus potrebuje k správnej funkcii?

Prevenciou rakoviny a vážnych chorôb sú ANTIOXIANTY. Okrem nich však ľudský organizmus vyžaduje širokú škálu ďalších látok. Vitamíny skupiny B sú eliminátormi stresu resp. majú priaznivý vplyv na nervovú sústavu. Kyselina pantoténová (vitamín B5) a vitamín B12 sa podieľajú na tvorbe červených krviniek. V mäse, vajciach a zelenine je zastúpené železo, ktoré je dôležité pre výrobu energie. Rovnako nevyhnutné je pre tvorbu červených krviniek. Mlieko, mliečne výrobky, morské ryby a semienka sú nenahraditeľným zdrojom prepotrebného vápnika. Vápnik je dôležitý pre kostnú sústavu a spolu s horčíkom zabezpečujú správnu funkciu svalov.
 
MIMI
Foto: flickr/Virtual Earn