Zubné implantáty a fajčenie: Ako spolu vychádzajú?

Nič si nenahovárajme, fajčenie zdraviu neprospieva. Aj keď každý má právo poškodzovať svoju telesnú schránku, ako sa mu zachce, toto nie je najšťastnejší spôsob. Nie nadarmo sa hovorí, že pobozkať fajčiara je ako olízať špinavý popolník. Fajčenie nám škodí na viacerých frontoch, a účinky na zuby a ústnu dutinu nemožno brať v žiadnom prípade na ľahkú váhu.

Aký majú vzťah zubné implantáty a fajčenie? Po zavedení implantátu do kosti sa na jeho povrchu usadzujú krvné bunky, s ktorými opatrne prichádzajú aj kostné bunky z okolitej kosti, a začína sa proces vhojovania implantátu (tzv. Osteointegrace). Fajčenie tento pohyb kostných buniek výrazne spomaľuje, a preto je riziko neprijatia implantátu u fajčiarov výrazne vyššia. Keramický zubný implantát pre pacientov s alergiou na titán, nie je vôbec výnimkou.

Pacientom sa dôrazne odporúča fajčenie obmedziť alebo prerušiť aspoň týždeň pred a týždeň po implantácii.

Je nanajvýš ťažké niekomu hovoriť do toho, či bude alebo nebude fajčiť. Argumenty pre i proti všetci dobre poznajú aj bez nás. Pre niekoho ale práve zubné implantácie môže byť dôvodom, prečo sa so svojím zlozvykom rozlúčiť. A ak dokážete nefajčiť 14 dní, prečo by ste to nevydržali aj ďalej? Veď predsa existuje celý rad iných skvelých nerestí, ktoré si užijete oveľa viac ako zapálenú cigaretu.

Ak so svojou nikotínovou vášňou skoncovať nedokážete, nesnažte sa to pred svojím lekárom tajiť, ničomu tým nepomôžete. Aj keď to zhorší prognózu implantácie, mal by to lekár vedieť (väčšinou to tiež cítia) a z hľadiska prípadnej záruky to väčšinou zásadný vplyv nehrá. Fajčenie ale predĺži dobu hojenia aj zaťaženie implantátov a preto by vám mohlo v tomto prípade zatĺkania skôr ublížiť.