DENNÍK RELAX - Zistenie borélií z kliešťa odhalí včas riziko nebezpečného ochorenia

Zistenie borélií z kliešťa odhalí včas riziko nebezpečného ochorenia

 V malých kliešťoch sa môže skrývať veľké nebezpečenstvo. Baktérie borélie môžu človeku spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti s chronickými následkami. Pomocou domáceho testu Veroval Borélie z kliešťa možno predvídať možné ochorenie skôr než prepukne.

Lymská borelióza je ochorenie, ktoré prenášajú predovšetkým kliešte. Vyskytujú sa v jeho čreve, preto sa predpokladá, že pre infikovanie človeka je potrebná dlhšia doba prisatia - asi 12 až 24 hodín. Ochorenie možno preliečiť antibiotikami, je však potrebné diagnostikovať ho včas.

Inkubačná doba boreliózy je asi 2 mesiace, teda protilátky v tele sú detekovateľné 3 - 6 týždňov po infekcii. Potvrdiť prítomnosť borélií vyšetrením krvi je teda možné až s odstupom niekoľkých týždňov po napadnutí kliešťom.  S takým odstupom času si na kliešťa už mnohí ani nespomenú a jej odhalenie tak môže trvať ešte dlhšie.
Výhodou domáceho testu Veroval Borélie z kliešťa je práve získanie vzácneho času. Pomáha odhaliť riziko lymskej boreliózy prakticky ihneď po napadnutí kliešťom."Výhodou tohto testu je, že takmer okamžite a v domácich podmienkach získate cennú informáciu, či je potrebné pozorovanie a návšteva lekára, alebo sú vaše obavy s najvyššou pravdepodobnosťou zbytočné," vysvetľuje Irena Malá, PR manažérka spoločnosti HARTMANN – RICO.

„Príznakom skorej infekcie býva zvyčajne erythema migrans, červená škvrna s bledším vnútrom, ktorá sa začne tvoriť na pokožke v okolí miesta uštipnutia po niekoľkých dňoch až týždňoch. Tá  sa postupne zväčšuje na veľkosť 10 až 15 centimetrov a môže sa objaviť na rôznych častiach tela. U niektorých ľudí sa však tieto kožné prejavy neobjavia a ochorenie môže bez povšimnutia pokračovať,“ upozorňuje MUDr. Jana Bendová, praktická lekárka pre dospelých.

Každý domáci test obsahuje návod s podrobnými inštrukciami krok po kroku. K dispozícii sú aj inštruktážne videá na stránke www.veroval.info  a na YouTube kanáli spoločnosti HARTMANN - RICO. Domáci test Veroval  Borélie z kliešťa  je voľne dostupný v lekárňach za odporúčanú maloobchodnú cenu 10,99 eur s DPH.


Z  akých domácich testov Veroval®  si možno vybrať?
HARTMANN - RICO predstavuje na slovenskom trhu najširšie spektrum diagnostických testov pre domáce použitie. K už zavedenému CRP testu, ktorý sa používa pre rozlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie, postupne pribúdajú ďalšie testy Veroval: Zistenie alergie, Neznášanlivosť lepku, Borélie z kliešťa, Zápal močových ciest, Nedostatok železa, Prevencia črevných ochorení, Prevencia žalúdočných ochorení, Cholesterol, Mužská plodnosť a Drogy.