DENNÍK RELAX - Zima je stvorená na pitie zeleninových šťav. S čím vám pomôže tá zo zeleru?

Zima je stvorená na pitie zeleninových šťav. S čím vám pomôže tá zo zeleru?

Zeler patrí do kategórie koreňovej zeleniny, ktorá sa dá výborne uskladniť na zimné mesiace. Keďže v zime je čerstvého ovocia a zeleniny pomenej, pitie zelerovej šťavy je vhodnou voľbou, ako svoje telo očistiť i posilniť. Aké sú pozitívne účinky pitia zelerovej šťavy?

  • Znižuje krvný tlak

Vysoký krvný tlak je jedným z rizikových faktorov pre vznik kardiovaskulárnych ochorení. Najlepším spôsobom, ako ho znížiť, je upraviť životný štýl. Okrem zmeny stravovacích návykov pomôže aj zaradenie zelerovej šťavy do jedálnička. Podľa jednej zo štúdií má zeler schopnosť znižovať krvný tlak. Môžu za to zastúpené fytochemikálie.

  • Je bojovníkom proti rakovine

Každodenné pitie zelerovej šťavy sa javí ako prevencia proti vzniku nádorových ochorení. Je to preto, že obsahuje viacero druhov látok, ktoré majú protirakovinové účinky. Podľa štúdie odborníkov z anglickej univerzity v Newcastle obsah polyacetylénu v zeleri môže zabrániť vzniku leukémie a rakoviny hrubého čreva. Okrem toho  je v zeleri aj flavonoid luteolín, ktorý je silný antioxidant a tiež disponuje antibakteriálnymi účinkami.

  • Znižuje hladinu cholesterolu v krvi

Aj vysoký cholesterol je jednou z častých príčin vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Nuž a pitie zelerovej šťavy je výborným prírodným prostriedkom na jeho zníženie. Pozitívne účinky v tomto smere má látka s názvom 3-n-butylftalid. Podľa jednej zo štúdií šťava získaná iba z dvoch stoniek zeleru môže znížiť hladinu cholesterolu až o 7 bodov.

  • Eliminuje tráviace problémy

Zelerová šťava má obrovský potenciál pomáhať pri rôznych tráviacich problémoch. Okrem toho aj v šťave zostáva nejaká časť vlákniny, ktorá pomáha pri trávení. Ak teda máte nejaký tráviaci problém, pomôcť vám môže práve zeler. Ak chcete využiť všetku vlákninu zo zeleru, pripravte si smoothie, nie šťavu.

  • Je prírodným diuretikom

Zeler je známy aj tým, že stimuluje produkciu moču. V zeleri sa nachádza draslík aj sodík, ktoré majú na starosti hospodárenie s telesnými tekutinami, čiže napomáha vyrovnať množstvo tekutín v tele.
Pomáha pri poruchách spánku a migréne
Horčík a esenciálne oleje v zeleri majú schopnosť upokojiť a tým pádom aj navodiť pokojný spánok a  zlepšiť jeho kvalitu. Zastúpené kumaríny zasa pomáhajú pri bolestiach hlavy.

  • Ako pripraviť šťavu zo zeleru?

Pokiaľ máte doma výkonný odšťavovač, príprava šťavy je hračka – buľvu stačí odšťaviť. Ak odšťavovač nevlastníte, zeler pomeľte a vytlačte z neho šťavu. Denne si doprajte 2 dávky po 50 ml. Túto kúru praktizujte maximálne desať dní. Ak potrebujete telo prečistiť a posilniť, skombinujte zeler s inou zeleninou, ako je napríklad červená repa či mrkva.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/zelen%C3%A1-%C5%A1%C5%A5ava-kapusta-jablko-zelen%C3%A1-769129/