DENNÍK RELAX - ŽUVAČKA - PRE VIAC AKO SVIEŽI DYCH

ŽUVAČKA - PRE VIAC AKO SVIEŽI DYCH

Žuť žuvačku je zdravé. Dáva svieži dych, predchádza páleniu záhy a podporuje koncentráciu. Výskumy dokazujú, že žuvanie žuvačky môže pomôcť pri niektorých ochoreniach, ťažkostiach, pomáha zbaviť sa fajčiarskeho zlozvyku a zvyšuje koncentráciu.

Že tieto skutočnosti objavili nielen výskumy, ale aj priemysel, dokazuje ponuka žuvačiek na trhu. Od nikotínových žuvačiek, ktoré sľubujú uľahčenie odvykania od fačenia, až po žuvačky, ktoré slúžia namiesto zubnej kefky a pasty, prirodzene bielia zuby. Ako skutočný zázrak sa potom javí žuvačka bez cukru. Zaujmavosťou je, že pre mnohé pozitívne účinky vôbec nie je dôležitý druh žuvačky, ale samotné žutie.


Žuť žuvačku je stále viac rozšírené nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými. A právom, ako dokazujú početné štúdie.

  • Pozitívne účinky žuvačky spočívajú nie tak v látkach, ktoré obsahuje, ale oveľa viac v telesných pochodoch, ktoré rozvibrujú žuvacie svaly.
  • Minimálne desať minút žutia žuvačky podnieti myslenie a schopnosť koncentrácie. Aspoň dvanásťminútový pôžitok zo žuvania žuvačky bezprostredne po jedle zabraňuje neutralizáciou kyselín páleniu záhy.
  • Žuvanie stupňuje zásobovanie hlavy krvou a tak súčasne aj zásobovanie mozgu krvou a kyslíkom. Okrem toho povzbudí mozog dráždením nervov v ústnej dutine, čo má v konečnom dôsledku za následok zvýšenú mozgovú aktivitu a schopnosť koncentrácie.
  • Aj pri problémoch s trávením má význam siahnuť po žuvačke. Štúdie dokázali, že po operáciách tráviaceho traktu žuvanie trikrát po jednej hodine zrýchli pohyby v črevách a tým aj naštartuje trávenie.
  • Žuvanie žuvačky zmenšuje tlak na ucho, tak predchádza bolestiam ucha a remineralizuje ústnu dutinu podnietenou tvorbou slín. Čerstvý dych a zmenšenie tvorby zubných kazov sú ďalšie pozitívne účinky tohto chutného pôžitku.


 

(de)

Autor fotografie:www.pixabay.com