Vyspite sa kvalitne

Vyspite sa kvalitne

Stáva sa vám, že sa v noci budíte, prevaľujete z boka na bok a ráno ste dolámaná viac, ako keď ste si líhali spať? Kvalitnému spánku sa venujú viacerí odborníci, existujú špecializované inštitúcie, ktoré sa snažia pomáhať ľuďom trpiacim nespavosťou. V bežných prípadoch však stačí ku kvalitnému spánku naozaj málo. Inšpirujte sa našimi tipmi.

Tma
Skôr, ako sa najbližšie uložíte na spánok, si pozorne všimnite celú svoju spálňu. Je dôležité, aby sa tu nenachádzali žiadne zdroje svetla, ktoré by vás mohli rušiť. Máme na mysli napríklad pustený televízor, svietiaci displej na rádiu, prenikavé svetlo hodín digitálneho budíka atď. Každý predmet vyžarujúci svetlo predstavuje rušivý element pre váš spánok. Taktiež nie je dobré, ak sa pred spaním hráte s mobilom, pretože jeho ostré svetlo nie je pre vaše oči žiadnym prínosom. V momente keď už ležíte v posteli na svoj mobil zabudnite.

Ticho
Rovnako ako v predchádzajúcom odstavci sa sústreďte aj na zdroje akýchkoľvek zvukov. Tie taktiež predstavujú nepriateľov pre zdravý a kvalitný spánok. Nemáme na mysli potichu pustenú príjemnú hudbu, tá môže naopak pri zaspávaní dopomôcť. Dobré bude, ak sa vyvarujete napríklad zaspávaniu pri akčných filmoch, alebo tvrdej hudbe. Pokiaľ váš partner nahlas chrápe, to je už, bohužiaľ, iná kapitola, odporúčame aspoň kvalitné štuple do uší.

Čerstvý vzduch
Najlepšie čo môžete pred spánkom urobiť, je otvoriť dokorán okno a poriadne si vyvetrať. Pustite do svojej spálne dostatok čerstvého vzduchu a za príjemné zaspávanie vám ručíme. Všetkého veľa škodí a najmä v zimnou období buďte opatrná, aby ste to s vetraním neprehnali a neskončili s prechladnutím.

Pohodlie a zdravie ruka v ruke
Vyhovuje vám matrac, na ktorom spíte? Mal by pre vás byť pohodlný, nepreležaný, skrátka by ste sa mali do postele tešiť aj kvôli nemu. V súčasnosti je na trhu nespočetne veľa kvalitných matracov a ich kúpou rozhodne neprerobíte. Aj kvôli kvalitnému spánku a v neposlednom rade kvôli zdravej chrbtici. Rovnako rozvážne postupujte aj pri výbere podušky a pri kúpe sa nebráňte i vyššej cene. Ide o dlhodobú investíciu, ktorá sa vám určite vráti.

Dĺžka spánku
Dospelý človek by mal podľa výskumov spať sedem až osem hodín denne. Toľko času potrebuje naše telo na regeneráciu a načerpanie energie na nasledujúci deň. Neklamte seba samú energetickými ani kofeínovými nápojmi, vášmu organizmu určite neprospievajú. Zariaďte si čas tak, aby ste si mohli dopriať toľko spánku, koľko potrebujete.

Žiadne neskoré večere
Vo všeobecnosti platí, že tesne pred spánkom by ste nemali jesť. Jedným z dôvodov je, že sa vám bude ťažšie zaspávať a druhým, že si vaše telo počas spánku neoddýchne a nenačerpá energiu do ďalšieho dňa, pretože bude pracovať na trávení potravín. Neskoré večere si teda odpustite, najlepšie bude, ak posledné sústo prijmete cca 3 hodiny pred spánkom.

Hlavným cieľom spánku je regenerácia nášho organizmu a upratanie myšlienok v mozgu. V noci si preto doprajte pohodlie a čas, aby vaše telo všetko bez problémov zvládlo. Odmenou vám budú príjemnejšie vstávanie a dostatok energie počas celého dňa.

Autor: Janka Radimáková