DENNÍK RELAX - Vysoký tlak útočí na ženy po menopauze

Vysoký tlak útočí na ženy po menopauze

Vysoký krvný tlak, civilizačná choroba, ktorá nebolí a ktorej sa v produktívnom veku nevenuje až taká pozornosť. Za hypertenziou stojí dedičnosť, ale hlavne zlá životospráva, obezita, nedostatok pohybu, veľa soli v jedle, či stres. Rizikovejšie sú hlavne ženy po menopauze. Čím sa dajú ovplyvniť hodnoty krvného tlaku okrem liekov?   

Podľa amerického výskumu, ktorý uverejnil U.S. Department of health je vysoký tlak problémom u mužov do 60. rokov. Po 60. rokoch sa ale pomer mení v značný neprospech žien. Kým muži vo veku od 40 do 59 rokov trpia na hypertenziu v 37%, ženy iba v 29%. Po šesťdesiatke mužom znepríjemňuje život hypertenzia v 58 % a u žien takmer v 70%. V náväznosti na choroby sa podpisuje pod polovicu všetkých úmrtí na svete.

Na Slovensku je to štatisticky podobné. Hypertenziu má až alarmujúcich 70% seniorov. V skupine mladých ľudí od 18 do 25 rokov ňou trpí 5% populácie a v neskoršom veku výskyt hypertenzie prudko stúpa. Po štyridsiatke má vysoký krvný tlak už okolo 40% ľudí.

  • Tichý zabijak

Hypertenzia je nebezpečná. Hovoria jej aj tichý zabijak. Ak je neliečená, výsledkom je obmedzenie schopnosti srdca pumpovať krv, čo môže viesť k zlyhaniu srdca, zvyšuje sa riziko mŕtvice a riziko zlyhania obličiek. Príčiny treba hľadať v dedičnosti, ale hlavne v zlej životospráve a životnom štýle. Výsledkom je usádzanie sa nečistôt na cievach, ktoré poškodzujú vnútornú výstelku tepien.

„Cirkuluje tam cholesterol a jeho soli, kyselina močová, kreatinín, bilirubín a bielkoviny krvnej plazmy. Usadzujú sa na stene ciev, čím cievy strácajú pružnosť. Práve pružnosťou cievy regulujú krvný tlak, plynulé prúdenie krvi a rozvádzanie pulzu. Je to ako keď polievate záhradu a v gumenej hadici ostane voda. Ak hadicu prišliapnete, z otvoreného konca vystrekne zvyšok vody. To hovorí o pružnosti celého systému. Teda, keď sa cievy zmenia na tvrdé, stratia pružnosť a už svoju funkciu neplnia. Srdce ich musí zastúpiť a výsledkom je zvyšovanie krvného tlaku,“ hovorí MUDr. Oto Sova, CSc., vedec a biochemik zo spoločnosti Reparex.

Treba povedať, že nie vždy je za vysokým krvným tlakom iba znížená pružnosť ciev. Stojí za ním do značnej miery aj stres ako spúšťací mechanizmus. V dôsledku toho dochádza ku kontrakcii ciev. To v nich vyvoláva odpor a námahu pre srdce. Ak sa k tomu pridružia usadeniny v cievach, situácia je o to vážnejšia. 

  • Rizikovejšie sú ženy

Vysoký krvný tlak je nebezpečnejší viac u žien ako u mužov. Výskum skupiny žien a mužov nad 50 rokov, ktorí mali neliečený vysoký krvný tlak potvrdil, že cievy žien sú o tretinu náchylnejšie na upchatie. Jedná sa najmä o ženy v menopauze, ktorým fyziologickými procesmi ubúdajú ženské hormóny - estrogény. Ženám tým hrozí oveľa väčšie riziko mŕtvice, infarktu či zlyhania obličiek.

„Po menopauze dochádza u žien k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré vedú k viacerým pre ženy nepriaznivým efektom. Tým hlavným je zmena spracovania cholesterolu, dochádza k zvyšovaniu takzvaného zlého cholesterolu (LDL). Po menopauze taktiež často dochádza aj k zvýšeniu hmotnosti, následkom čoho sa zvyšuje krvný tlak,“ vysvetľuje MUDr. Marek Mydliar, internista.

Človek s diagnózou vysokého krvného tlaku musí pristúpiť k zmene životného štýlu, v podobe príjmu väčšieho množstva zeleniny, ovocia, obmedzenia konzumácie soli, normalizácie hmotnosti, dostatku pohybu a zníženia stresu. „Problém liečby hypertenzie je, že lieky na zníženie krvného tlaku nefungujú ako antibiotiká, ktoré sa berú na potlačenie infektu, ale je ich treba brať dlhodobo,“ dopĺňa internista.

  • Saponíny ako čistič

Účinné látky na zníženie krvného tlaku sa môžu nachádzať vo fazuli, špargli, hrachu, paradajkách, a to vďaka saponínom, ktoré obsahujú a ktoré zbavujú steny ciev a telo od nečistôt. „Saponíny sú látky spôsobujúce zníženie povrchového napätia a mohli by sme ich prirovnať k bežným saponátom, ktoré dokážu vyčistiť povrchy od nečistôt. V špargli a hrachu sa nachádzajú ale veľmi nízke dávky, ktoré cievy dôkladne nevyčistia. Najvyšší obsah saponínov má Yucca shidigera. Je to palma, vysoká 60 až 80 cm, ktorá rastie v púšťach. Darí sa jej na slnku, ale aj v mínusových teplotách. Je veľmi odolná a znesie teploty od -15 do +50 °C,“  hovorí vedec Sova.

Počas svojho 27 ročného výskumu saponínov podrobil testovaniu saponínmi v súvislosti s vysokým krvným tlakom mužov aj ženy. „Vyše 5 rokov sme monitorovali skupinu 64 mužov i žien, ktorí trpeli vysokým krvným tlakom, s hodnotami 180/90 mmHg. Asi po troch týždňoch užívania saponínov im klesli merané hodnoty triglyceridov, cholesterolu i vápnika v moči. Následne došlo k ich vzostupu, čo je znakom, že sa v organizme niečo pozitívne deje. Avšak po dvanástich až šestnástich týždňoch im klesli sledované hodnoty úplne k norme a napokon sa im znormalizoval aj tlak krvi. A postupne došlo k vysadeniu chemických liekov,“ konštatuje doktor Sova z Reparexu.

  • Pozor na soľ v pizzi a nakladaných uhorkách

Soľ, teda sodík sú darebáci, pokiaľ ide o život s vysokým krvným tlakom. Ľudia s hypertenziou by mali obmedziť príjem sodíka len na 1 500 mg denne. Priemerne však prijímajú dvojnásobok. Vysoké dávky soli sú často prijímané nie z dosoľovania jedla, ale z polotovarov. Veľa soli je ukrytej napríklad v bagetách s údeným mäsom alebo v mrazenej pizzi. Pozor si treba dať aj na zavárané uhorky.

Mrazená pizza je zvlášť nebezpečná. Je to kombinácia syra, údenej salámy alebo šunky a tiež solenej paradajkovej omáčky. Ak sa chce udržať chuť pizze po jej upečení a následnom zmrazení, pridáva sa do nej veľa soli. Jedna porcia pizze so syrom alebo šunkou môže obsahovať až 1 000 mg sodíka.

Na zakonzervovanie akejkoľvek potraviny je potrebná soľ alebo cukor, ktoré zastavujú rozklad potraviny. Soľ, ktorá sa pridáva do nakladaných uhoriek z nich robí doslova sodíkovú špongiu. Čím dlhšie sú uhorky v náleve, tým väčšie množstvo soli nasiaknú. Jedna uhorka môže obsahovať až 362 mg sodíka.

Štatistiky s hypertenziou sú pre ženy po menopauze menej priaznivé ako u mužov, no ženy sa k tejto diagnóze vedia v porovnaní s mužmi postaviť zodpovednejšie. Diétu i pohyb prijmú do svojho života s ľahkosťou. Stáva sa ich životným štýlom. Muži majú s diétami všeobecne väčší problém.