DENNÍK RELAX - Vyplazte jazyk!

Vyplazte jazyk!

Už od útleho detstva vieme, že vyplazovať jazyk na verejnosti je veľmi neslušným gestom, no ak sa chcete včas dozvedieť, aké zdravotné problémy doľahli na váš organizmus, tak ho, prosím, poriadne vyplazte!

Vďaka tomuto svalovému orgánu dokážeme rozoznávať základné chute a vhodne komunikovať. Zafarbenie jazyka u zdravého človeka je svetloružové. Akýkoľvek iný odtieň je odrazom chorého, oslabeného organizmu!

Tmavočervené zafarbenie jazyka vypovedá o slabej cirkulácii krvi v tele, o poruchách obličiek a o výskyte značného množstva toxínov v organizme. Žltý jazyk súvisí s ochoreniami žlčníka a tmavomodré zafarbenie signalizuje, že náš srdcovocievny systém sa oslabuje.

Povlak na jazyku a jeho rôzne odtiene sú najčastejšou príčinou rôznych infekčných a tráviacich ochorení. Na nedostatočnú funkciu hrubého čreva vás upozorní biely povlak na celom povrchu jazyka. Ak sa povlak bieleho zafarbenia vyskytne len v strede jazyka, možno predpokladať oslabenú činnosť pankreasu alebo tenkého čreva. Hnedý až čierny povlak sa vyskytuje pri dehydratácii organizmu. Sýtočervený, hladký až lesknúci sa jazyk upozorňuje na nedostatok vitamínu B, no taktiež môže byť predzvesťou rakoviny žalúdka!

(-de-)

Autor fotografie:freedigitalphotos.net, stockimages