DENNÍK RELAX - Vyhadzujete škrupinky z vajíčok? Nerobte to!

Vyhadzujete škrupinky z vajíčok? Nerobte to!

Vaječné škrupinky predstavujú prírodný zdroj minerálov a to hlavne vápnika. Jeden gram vysušených a najemno rozdrvených škrupín obsahuje až neuveriteľných 370 mg vápnika, pričom odporúčaná denná dávka je 800 až 1 200 mg. Vápnik je kľúčový pre zdravé kosti a zuby. Aké je teda využitie vaječných škrupín?

Slúžia na doplnenie vápnika do tela

Ak sa rozhodnete doplniť kalcium do tela prirodzenou formou, vaječné škrupiny sú na to ideálne. Odporúčame však použiť škrupiny z domácich vajec, od lokálnych farmárov či vajíčok v bio kvalite.

Ako na to? Škrupiny najprv dôkladne umyte a dajte ich do rúry na zhruba 15 minút a pečte pri teplote 200 stupňov Celzia. Následne ich najemno pomeľte a preosejte. Jemný prášok dajte do uzatvárateľnej nádoby. Na doplnenie vápnika si denne doprajte ½ čajovej lyžičky rozpustenej v citrónovej šťave. Po rozpustení prášku doplňte do pohára vodu a pite.

Pôde dodajú živiny, odoženú slimáky i mačky

Vápnik a ďalšie minerály vo vaječných škrupinách predstavujú skvelé hnojivo pre vašu záhradu. Vaječné škrupiny stačí rozdrviť a pri sadení ich pridať do riadkov či jamiek. Takýmto spôsobom môžete pôdu hnojiť každé dva týždne. Ak ich dáte navrch zeminy, odoženú dotieravé slimáky a vraj aj mačky od susedov, ktoré si zvykli chodiť na vašu záhradu.

Zlepšia chuť kávy

Vaječné škrupinky zjemnia chuť kávy – škrupinu dajte jednoducho na chvíľu lúhovať do kávy, potom ju odstráňte a kávu vypite.

Vyčistia pripálené panvice

Neviete si poradiť s pripáleninami na hrncoch a panviciach? Skúste túto fintu – rozdrvené vaječné škrupiny použite na odstránenie pripálením. Funguje to skvelo!

Posilnia nechty

Vaječné škrupinky spracované do prášku  pridajte do laku na nechty. Týmto spôsobom ich skvelo posilníte, hlavne ak sú krehké a lámavé.

Eliminujú vrásky

Prášok z vaječných škrupín zmiešaný s vodou a nenesený na pleť výborne eliminuje vznik vrások. Možno ich pridať aj do krému na ruky, budú hebké a jemné.

Vyživia izbové kvety

Pokiaľ máte doma napríklad africké fialky a chcete, aby boli krásne, dajte do vody, ktorou ich polievate, vaječné škrupinky. Odstátou vodou potom kvety zalievajte.

Vybieli bielizeň

Ak chcete belšiu bielizeň, dajte do plátenného vrecúška vaječné škrupinky spolu s plátkom citróna.

-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/vaje%C4%8Dn%C3%A9-%C5%A1krupiny-vajcia-kura-2721006/