DENNÍK RELAX - Vône, ktoré zlepšia náladu

Vône, ktoré zlepšia náladu

Počas chladných dní sa častejšie pasujeme so smútkom, nervozitou či depresívnymi stavmi. Ak neviete, ako s nimi zatočiť, vyskúšajte použiť niektorý z nasledujúcich esenciálnych olejov.

Citrón

Citrón prekrásne vonia a má povzbudzujúce účinky, čiže dodáva energiu. V prípade, že máte za sebou zlý deň v práci, určite siahnite práve po tomto esenciálnom oleji. Výborne pomôže aj pri depresívnym stavoch a úzkosti. Podľa jednej zo štúdií, ktorej sa zúčastnilo 12 pacientov s depresiou, pomohol citrónový olej spolu s užívanými antidepresívami normalizovať hladinu potrebných hormónov a takisto mal priaznivé účinky na činnosť imunitného systému. Okrem toho má citrón vynikajúce očistné účinky, pomôže s boľavým hrdlom, a dokonca predstavuje pomocníka pri zápche.

Levanduľa

Možno máte vôňu levandule spojenú hlavne s uľahčením zaspávania, no levanduľa dokáže oveľa viac. Prináša úľavu od stresu a napätia – skúste esenciálny olej aplikovať napríklad na končeky vlasov, poprípade na zadnú stranu rúk, pretože tak budete jeho vôňu neustále vdychovať a čerpať z nej pozitívne účinky. Ďalšou možnosťou je nakvapkať niekoľko kvapiek na papierový obrúsok a zopárkrát sa zhlboka nadýchnuť.

Aké sú ďalšie pozitíva levanduľového esenciálneho oleja? Tak napríklad pôsobí ako prírodné analgetikum, má protizápalové vlastnosti a pomáha pri kožných ťažkostiach. Úľavu prinesie aj pri bolestiach hlavy a migréne. Výborný je aj na zmiernenie pocitov úzkosti – v tomto prípade ho skúste skombinovať napríklad s muškátovým esenciálnym olejom.

Ruža

Jedným z významných účinkov ružového esenciálneho oleja je to, že pomáha zmierniť frustráciu. Takisto je bojovníkom proti smútku a melanchólii, jednoducho pomáha uvoľniť sa. Avšak jeho benefitov pre zdravie i krásu je oveľa viac. Má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Takisto prináša úľavu pri svalových kŕčoch. Je stvorený pre ženy, pretože priaznivo vplýva na menštruačný cyklus. Je výborný aj na očistenie organizmu od toxínov. Ak sa ho rozhodnete používať zvonku, zlepší vzhľad pokožky – je výborný napríklad ako prísada do krémov či telových mliek.

Céder

Vôňa cédrového dreva má vynikajúce upokojujúce účinky. Oplatí sa po nej siahnuť aj v čase, keď sa potrebujete sústrediť napríklad na náročný projekt v práci či počas skúškového obdobia. Okrem toho je tento esenciálny olej stvorený i na chladné dni, nakoľko zmierňuje príznaky prechladnutia. Takisto má hrejivé účinky, čím stimuluje činnosť imunitného systému. Pomocnú ruku poskytne aj pri rôznych kožných ťažkostiach a prospieva vlasom. Je výborný aj na podporu spánku, mierni bolesť pri zápaloch kĺbov a pôsobí ako prírodný repelent.

Ako esenciálne oleje použiť?

Pokiaľ siahnete po kvalitnom esenciálnom oleji, dá sa využiť viacerými spôsobmi – hodí sa ako prísada do kúpeľa, na inhalovanie i na osvieženie vzduchu. Ak sa rozhodnete pre osvieženie vzduchu, stačí niekoľko kvapiek nakvapkať do aromalampy. V zimných mesiacoch sa oplatí nakvapkať olej na látku a tú položiť na zvlhčovač vzduchu – zabijete dve muchy jednou ranou.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/esenci%C3%A1lne-oleje-aromaterapia-olej-2108263/