Vitamín C je v jeseni dôležitý. Ktoré potraviny jesť, aby nám nechýbal?

Vitamín C je v jeseni dôležitý. Ktoré potraviny jesť, aby nám nechýbal?

Vitamín C patrí medzi najznámejšie a aj najsilnejšie antioxidanty, čiže chráni bunky pred poškodením a mnohými ochoreniami, a takisto sa od neho sa odvíja aj to, ako funguje naša obranyschopnosť – zúčastňuje sa tvorby imunoglobulínov a ovplyvňuje činnosť bielych krviniek a fagocytov. Je známe, že užívanie doplnkov s vitamínom C môže skrátiť dĺžku i prejavy nachladnutia.

Samozrejme, funkcií vitamínu C je oveľa viac. Ktoré sú to? Tak napríklad sa podieľa na hojení rán, ovplyvňuje tvorbu hormónov, je prevenciou aterosklerózy, čiže kôrnatenia tepien, znižuje hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi, je prepotrebný pre vstrebávanie železa a takisto pomáha s odstraňovaním niektorých ťažkých kovov z organizmu. Okrem toho sa vitamín C označuje aj ako silné analgetikum, to znamená, že môže pomôcť s odstránením bolesti bez vedľajších účinkov, ktoré sa spájajú s užívaním bežne dostupných liekov proti bolesti. Dostatočné množstvo vitamínu C je nevyhnutné aj pre krásnu a zdravú pokožku a takisto znižuje riziko vzniku dny.

Ako zistiť deficit vitamínu C?

Pokiaľ vás trápi únava, svalová slabosť, bolesti kĺbov a svalov, ste často podráždení, hoja sa vám pomaly rany, krvácajú vám ďasná, niekoľkokrát do roka vás sužuje chrípka či prechladnutie, alebo trpíte anémiou, je možné, že za vašimi ťažkosťami sa skrýva práve deficit vitamínu C.

Odporúčaná dávka vitamínu C

Všeobecne je odporúčaná dávka pre dospelých 60 mg vitamínu C, avšak podľa odborníkov človek potrebuje oveľa viac céčka. To znamená, že viacerí odborníci odporúčajú denne prijať až do 250 mg vitamínu C.

Zdroje vitamínu C

Vitamín C je zastúpený hlavne v ovocí a zelenine. Kedysi sme si s vysokým obsahom céčka spájali hlavne pomaranče či citróny, no dnes vieme, že existujú viaceré druhy ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú oveľa viac vitamínu C ako spomenuté dva druhy citrusov. Ktoré ovocie a zelenina obsahujú veľa vitamínu C?

  • Kivi – jedna šálka kivi obsahuje viac ako 160 mg vitamínu C. Okrem toho, že posilní imunitu, pomáha pri kašli a dýchavičnosti, prospieva zraku i srdcu. Podľa jednej zo štúdií, ľuďom, ktorí jedli kivi 1 až 2 razy týždenne, sa zlepšili príznaky astmy.
  • Ananás – šálka ananásu pokryje zhruba 130 % odporúčanej dennej dávky céčka. Okrem toho ananás pomáha so spaľovaním tuku, pomáha so znižovaním teploty a rozpúšťaním hlienov.
  • Brokolica – šálka šetrne tepelne upravenej brokolice pokryje cca 80 % dennej dávky céčka. Mnohí odborníci zaraďujú brokolicu medzi 10 najzdravších potravín sveta a to nielen vďaka obsahu protirakovinových látok, ale aj širokému spektru ďalších živín.
  • Mango – šálka manga pokryje takmer 80 % dennej dávky céčka. Mango je výbornou prevenciou proti nachladnutiu, upokojuje a prospeje vlasom i pokožke.

Zaujímavými zdrojmi vitamínu C sú aj paprika, paradajky či špenát, to znamená, čím pestrejšiu škálu ovocia a zeleniny budete jesť, tým budete mať silnejšiu obranyschopnosť.


-w-