DENNÍK RELAX - Uhorková, brezová či kokosová. Vody, ktoré spestria pitný režim v lete

Uhorková, brezová či kokosová. Vody, ktoré spestria pitný režim v lete

Najlepším zdrojom tekutín je čistá voda. Avšak v lete si možno pitný režim spestriť aj pitím minerálok, poprípade zeleninových či ovocných štiav a vôd. Ktoré stoja za vyskúšanie a prečo?

  • Uhorková voda

Viac ako 97 % uhoriek tvorí voda. Avšak sú aj zdrojom viacerých biologicky aktívnych látok, ako napríklad draslíka, horčíka, fosforu či vápnika. Nechýba ani betakarotén a ďalšie karotenoidy a tiež vitamín C. Uhorky sú známe najmä tým, že pomáhajú telo očistiť. Podieľajú sa i na znížení krvného tlaku a prispievajú ku kráse pokožky. Sú teda ideálnou potravinou na leto.

Uhorkovú vodu si pripravíte tak, že uhorku nakrájate na tenké kolieska a zalejete ju pitnou vodou. Môžete pridať aj tenké plátky citróna v bio kvalite, mätu či bobuľové ovocie. Vhodnou voľbou je aj zázvor, závisí od vašich chuťových preferencií. Ak by sa vám zdal nápoj kyslý, doslaďte ho malým množstvom medu.

  • Brezová voda

Brezová voda sa získava z brezy previsnutej špeciálnymi postupmi. Bez problémov ju zakúpite v obchode so zdravou výživou. Je vhodná na vnútorné i vonkajšie použitie. Má príjemnú sladkú chuť a obsahuje viacero látok prospešných pre organizmus. Za všetky môžeme spomenúť vitamín C, vlákninu, triesloviny, betakarotén, horčík a ďalšie. Vďaka svojmu obsahu je predurčená na podporu očisty organizmu a jeho posilnenie, priaznivo vplýva na tráviaci systém a nervovú sústavu a stimuluje metabolizmus.

Brezovú vodu treba piť s mierou. Zvyčajne sa neodporúča vypiť viac ako 2,5 dcl, ktoré je ideálne zriediť s pitnou vodou alebo pridať do smoothies. Pri nákupe voľte produkty obsahujúce iba brezovú šťavu a kyselinu citrónovú, ktorá predlžuje jej trvácnosť, resp. vyhnite sa zbytočným pridaným látkam.

  • Kokosová voda

Kokosová voda môže poslúžiť ako náhrada iontových nápojov pri športe či náročnej fyzickej aktivite, alebo v lete po dlhšom pobyte na slnku. Má tú výhodu, že neobsahuje pridané cukry, ktoré sa v iontových nápojoch nachádzajú veľmi často. Jej prednosťou je to, že obsahuje slušné množstvo elektrolytov, ktoré strácame potením, hlavne draslík a sodík, ale aj horčík a vápnik. Okrem toho sa v nej nachádza vitamín C, vláknina a prirodzené sacharidy.

Pravidelným pitím kokosovej vody teda môžeme do tela doplniť nielen elektrolyty, ale aj podporiť trávenie a očistu organizmu, zlepšiť si imunitu, podporiť činnosť mozgu a spomaliť celkové starnutie organizmu.

Aj pri kúpe kokosovej vody si treba dať pozor na kvalitu, teda si dôsledne prečítať etiketu a vyhnúť sa vodám s rozličnými pridanými látkami. Čo sa týka pitia, takisto to nepreháňame a denne si doprajeme 2 – 3 dcl tejto pochúťky.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/pi%C5%A5-ovocn%C3%A9-voda-detox-detox-vody-1554657/