DENNÍK RELAX - Trápi vás prechladnutie? Máme pre vás najlepšie babské rady!

Trápi vás prechladnutie? Máme pre vás najlepšie babské rady!

Chladné mesiace sú previerkou našej obranyschopnosti. Ak patríte medzi tých, ktorých pravidelne trápi prechladnutie, skúste sa ho zbaviť prostredníctvom nasledovných tipov.

  • Naservírujte si cibuľový čaj

Naše babičky a prababičky si ho nevedeli vynachváliť. V prípade, že ho vyskúšate, určite neoľutujete. Ako na to? Dve ošúpané cibule nakrájajte, zalejte 0,5 litrom vody, priveďte k varu a na miernom ohni varte 15 minút. Potom čaj odstavte a preceďte. Do vlažného čaju pridajte med a citrón a popíjajte ho celý deň.

  • Vyskúšajte chren

Chren má výbornú schopnosť posilniť obranyschopnosť a navyše patrí medzi účinné prírodné antibiotiká. Silice, ktoré obsahuje, pomáhajú s uvoľňovaním hlienu. To znamená, že pomôže pri nádche i kašli. Ako si chren pripraviť? Skúste to s medom – chren najemno nastrúhajte a zmiešajte s medom v pomere 2:1. Denne si doprajte 3 razy denne jednu čajovú lyžičku.

  • Dajte si kvalitný slepačí vývar

Kvalitný slepačí vývar má výbornú schopnosť posilňovať obranyschopnosť, čiže pomôže telu bojovať s patogénmi a navyše horúca para zatočí s upchatým nosom. Denne si doprajte aj dva taniere. 

  • Kloktajte slanú vodu

Ak máte boľavé hrdlo, vyskúšajte kloktať slanú vodu, ktorú pripravíte z 2 dcl vlažnej vody a 0,5 čajovej lyžičky soli.
Dajte si maslový obklad na hruď
Aj táto babská rada je veľmi známa a používa sa hlavne pri kašli a zápaloch priedušiek. Stačí, keď si večer pred spaním dáte na hruď maslový obklad. Použiť môžete aj bravčovú masť.

  • Pri horúčke pite lipový čaj

Lipový čaj je stvorený pre zimné obdobie a čas, keď nás trápi napríklad chrípka. Lipový čaj totiž pomáha rozpúšťať hlieny a stimuluje tvorbu potu, čiže telo sa rýchlejšie zbavuje škodlivých látok. Lipový čaj s medom a citrónom si môžete dopriať pokojne aj 5-krát denne, pričom je dôležité pripraviť ho vždy čerstvý. So znížením horúčky pomôže aj kombinácia lipového a bazového kvetu, ktorý na prípravu čaju použijeme v pomere 1:1.

  • S nádchou pomôže naparovanie

Para je skvelá v tom, že vyvoláva potenie a podieľa sa na uvoľnení a rozpustení hlienov. Ak trpíte nádchou, využite na naparovanie slanú vodu, do ktorej môžete pridať levanduľový a tymianový esenciálny olej.

  • Na kašeľ zaberá cibuľový sirup

Cibuľa je hneď po cesnaku v čase chrípky a nachladnutia veľmi obľúbená, čo sa týka babských rád. Pomocníkom pri kašli je aj cibuľový sirup, na prípravu ktorého budete potrebovať 1 veľkú cibuľu, 125 ml vody a 150 g medu. Ako na to? Cibuľu zmixujte vo vode a potom preceďte. Vzniknutú šťavu zmiešajte s medom a denne si doprajte maximálne 5 čajových lyžičiek.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/diev%C4%8Da-chr%C3%ADpka-lieky-toy-2171052/