Správny strečing – základ každého cvičenia

Správny strečing – základ každého cvičenia

Väčšina ľudí strečing zanedbáva a po ukončení aerobicu, behu alebo iného cvičenia niektoré z nás odchádzajú z hodín míľovými krokmi rovno do šatne. Chyba! Týmto si koledujete o riadnu svalovicu, skrátené svaly a v horšom prípade o zranenie.

  • Čo strečingom získame?

Hlavnou úlohou strečingu je ponaťahovať skrátené svaly a je vhodnou prevenciou proti zraneniam. Ak sa budeme pravidelne naťahovať, prinesie nám to zaslúžené ovocie. Strečing má účinok na samotnú kvalitu športového výkonu, na vašu ohybnosť a pohyblivosť. Strečingom sa udržiavajú svaly v pružnosti, zabraňuje skracovaniu svalov a predchádzame svalovým úrazom. Celkovo strečing má slúžiť k uvoľneniu napätých svalov v záverečnej fáze tréningu. A to, že potom budeme v kombinácií s vyplaveným endorfínmi v psychickej pohode, nemôže byť ani pochybnosť.

  • Ako sa správne vystrečovať?

Jednotlivé svalové partie by sme mali naťahovať rovnomerne a venovať im primeraný čas, nikde sa neponáhľať. Strečing by sa mal vykonávať dôsledne, v pomalom, pokojnom tempe. Svaly naťahujte len do pozície, keď to nie je bolestivé. Je potrebný najmä počas tréningu so záťažou. V prestávkach medzi sériami sa snažte ponaťahovať precvičovaný sval jedným alebo dvoma natiahnutiami. Sval sa takto natiahne, a tým sa lepšie prekrví. Snažte sa strečing využívať ako doplnok cvičenia, nie ako samostatný tréning na získanie pružnosti.

  • Druhy strečingu

Mnohí si povedia, že stačí sa len natiahnuť a ide sa ďalej. Najčastejšie využívame statický strečing, kedy sa sval naťahuje do krajnej polohy, v ktorej je nutné zotrvať asi 30 až 60 sekúnd. Menej známy je dynamický, vtedy ide o švihové cvičenia so snahou dostať sa prudkým pohybom za hranicu daného rozsahu. Pri pasívnom strečingu je natiahnutie vykonané druhou osobou alebo vlastnou váhou tela.

  • Na toto si dajte pozor

Ak si nedáte pozor, pri strečingu sa môžete aj ľahko zraniť. Preto ho cvičte pomaly a dôkladne. Nešvihajte, ale skôr telo naťahujte. V prípade, že sa chystáte behať, nerobte strečing pred behom. Svaly najskôr zahrejte chôdzou alebo miernym poklusom tak 5-10 minút. Po zahriatí svalov môžete strečovať.

Autor: Janka R.