Sladké koreniny, ktoré pomáhajú

Sladké koreniny, ktoré pomáhajú

 

Čo si predstavíte pod pojmom korenie? Tí skromnejší si spomenú na čierne korenie, rascu alebo majoránku. Milovníci kuchárskeho umenia bez váhania vymenujú názvy korenín pochádzajúce z celého sveta. Dokonca vedia o každej korenine zaujímavé informácie. Ako ste na tom vy?

Ak ste vášnivým milovníkom sladkostí, mali by ste poznať tajomstvá sladkých korenín. S tými najznámejšími a najúžasnejšími sa môžete zoznámiť práve v tejto chvíli.
 
Lahodnú vôňu a jedinečnú chuť škorice si nemôžete zameniť so žiadnym iným korením
Škorica je často súčasťou čerstvého sladkého pečiva, ktoré nájdete v supermarketoch. Používame ju na dochutenie sladkých ciest alebo ňou jednoducho posypeme krupicovú kašu.
Čo zrejme o škorici neviete je, že obsahuje cenné antioxidanty. Konzumácia škorice je prospešná pre diabetikov, pretože dokáže regulovať hladinu cukru v krvi. Podľa vedeckých štúdii konzumácia ½ lyžičky škorice denne znižuje hladinu LDL cholesterolu. Ak vás často trápia kvasinkové infekcie, skúste zaradiť do svojho jedálneho lístka škoricu. Železo, vápnik a mangán pozitívne pôsobia na srdce a tak zabraňujú vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Ak chcete povzbudiť funkcie vášho mozgu, vdychujte aromatickú vôňu škorice. Škorica obsahuje látky, ktoré v kombinácii s jedlom pôsobia ako prirodzený konzervačný prostriedok.
 
Odhaľte liečivú silu zázvoru
Zázvor pochádza z oblastí Indie a Číny a jeho liečivé účinky sú známe už stáročia. Zmienky o zázvore sú aj v koráne. Patrí medzi koreniny známe na celom svete. Francúzi ho nazývajú gingembre, Taliani zenzero, Španieli jengibre. V Indonézii má označenie aliah. Zázvor má hneď niekoľko pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Zázvor je prospešný pre ľudí, ktorí trpia artritídou. Konzumácia zázvoru chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva a vaječníkov. Ak máte oslabený imunitný systém, pomôcť vám môže aj zázvor. Je spoľahlivým bojovníkom proti infekcii.
V letných mesiacoch si môžete pripraviť chutnú a osviežujúcu zázvorovú limonádu. Použijeme strúhaný zázvor, ktorý zmiešame s vodou. Pridáme osviežujúcu šťavu z citróna a dosladíme medom.
 
Klinčeky nepatria iba do vareného vína
Klinčeky najčastejšie používame v kombinácii so škoricou. Chutné sú v ovocných kompótoch. Klinčeky sú zdrojom omega-3 mastných kyselín. Okrem toho je zdrojom vitamínu C, vápnika a horčíka. O klinčekoch je známe, že majú pozitívny vplyv na žalúdočné vredy a tráviace ťažkosti. Vysoký obsah antioxidantov zabraňuje poškodeniu buniek, ktoré môže viesť ku vzniku nádorových ochorení. Olej z klinčekov sa využíva aj na dezinfekciu ústnej dutiny a pri bolesti zubov. Klinčeky používajte s rozumom, pretože aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Konzumácia vo vysokých množstvách môže byť toxická. Hnačka a zažívacie ťažkosti môžete odstrániť použitím klinčeka.
 
MIMI