Pretrvávajúca únava. Čo za ňou môže byť?

Pretrvávajúca únava. Čo za ňou môže byť?

Únavu nikomu predstavovať netreba, pretože ju každý z nás pozná. Zvyčajne sa stačí dobre vyspať alebo si dopriať niekoľko dní vo „voľnejšom režime“ a pominie. Skutočným problémom sa stáva vtedy, keď trvá dlhšie obdobie. Nielenže nám bráni vo vykonávaní povinností, ale berie nám aj radosť zo života a čo je horšie, ak sa nerieši, môže viesť k závažnejším zdravotným ťažkostiam.

Príčiny únavy

Stres, depresia a úzkosti

Depresívne a úzkostné stavy idú často ruka v ruke s nespavosťou a následnou únavou. Riešenie oboch patrí do rúk odborníka. Čo sa týka stresu, vyhnúť sa mu nedá, avšak môžeme sa naučiť ho zvládať. Každý z nás si musí nájsť svoju cestu – niekomu pomôže prechádzka na čerstvom vzduchu, ďalšiemu šport, inému meditácia či venovanie sa koníčkom. Dôležité je venovať sa týmto činnostiam pravidelne.

Nadváha alebo podváha

Ak si myslíte, že podváha je menej škodlivá ako nadváha, ste na omyle. Platí to aj v prípade únavy – človeku s podváhou väčšinou chýba v tele množstvo dôležitých látok a prejavuje sa to i únavou. Aj pri nadváhe telo zaťažujú nielen kilá navyše, ale neraz aj deficit živín. Veď nie je žiadnym tajomstvom, že aj obézni ľudia trpia podvýživou.

Fyzická aktivita

Za únavou môže byť veľa alebo, naopak, málo fyzickej aktivity. O cvičení je známe, že dodáva energiu i dobrú náladu. Vďaka nemu človek lepšie zvláda aj bežné činnosti. Avšak keď je športu priveľa, telo sa nestíha regenerovať, a dochádza k vzniku únavy.

Strava

Za zvýšenú únavu môže byť zodpovedná aj nutrične nevyvážená strava, ktorá je bohatá napríklad na trans-mastné kyseliny. Tie sa nachádzajú v množstve potravín, ako napríklad polotovary, vyprážané pokrmy, sušienky a pod. Naopak, ak človek prijíma málo ovocia a zeleniny, je pravdepodobné, že trpí deficitom vitamínu C. Za únavu môže byť zodpovedný aj nedostatok vitamínov skupiny B a, samozrejme, železa spôsobujúceho anémiu. To znamená, že najlepšou prevenciou proti únave je zdravá a vyvážená strava, ktorú si človek dopraje 5-krát denne v pravidelných intervaloch.

Znížená funkcia štítnej žľazy

Pri podozrení na túto príčinu únavy je potrebné navštíviť endokrinológa a nechať si urobiť vyšetrenia, od ktorých sa odvíja následná liečba.

Príliš veľa kofeínu

Kofeín sa nachádza nielen v káve, ale aj v čaji (čierny čaj ho obsahuje viac ako zelený). Nechýba ani v energetických nápojoch či mnohých limonádach. Ak ho pijete príliš veľa a rozhodnete sa s tým niečo robiť, zrejme sa dostavia abstinenčné príznaky spojené s únavou.

Dehydratácia

Táto príčina únavy je veľmi často podceňovaná, hoci ňou trpí mnoho ľudí. Pritom sa stačí napiť vody a únava po čase zmizne. Koľko tekutín by mal človek denne vypiť? Ideálne je dopriať si denne 3 – 4 dcl tekutín na 10 kg váhy.
Samozrejme, za únavou sa môže skrývať množstvo ďalších príčin a ochorení, ako napríklad cukrovka či choroby srdca. Ak si neviete s únavou poradiť sami, navštívte lekára. 


-w-