DENNÍK RELAX - Prečo je cestovanie zároveň aj psychohygienou?

Prečo je cestovanie zároveň aj psychohygienou?

Všetci v dnešnej dobe potrebujú nejakú psychohygienu a vymaniť sa zo stresujúceho života. Jedni preferujú šport, druhí zase leňošenie, ďalší čítanie kníh. To je pre nich dokonalá psychochygiena.

V súčasnosti si stále viac ľudí vyberá práve cestovanie ako účinný nástroj očistenia sa od stresu. Cestovanie dnes už nie je lifestylom, ale doslova pre mnohých spôsobom života.

Cestovali sme už od pradávna, kvôli nadväzovaniu nových známostí, kvôli zväzkom, práci, vojnám. Dnes ľudia cestujú nielen kvôli práci, ale najmä kvôli rekreácii a relaxu. Cestovanie pre nás predstavuje účinnú pomôcku pri psychohygiene. V dnešnej otvorenej dobe môžeme cestovať kam chceme, máme množstvo možností.

Mnoho ľudí napríklad žije iba z cestovania, či už ako blogeri, vlogeri a aj ako nomádski cestovatelia. Pri cestovaní ľudia nemyslia toľko na problémy, oboznamujú sa s novými krajinami, spoznávajú nových ľudí, ochutnávajú nové jedlá, o ktorých si mysleli, že ich nikdy konzumovať nebudú. Počas cestovania prekonávame samých seba a posúvame svoje limity čoraz vyššie.

Cestovanie ako hobby je inšpiratívne a pomáha ľuďom prijať a spoznať samých seba. Naša myseľ je ovládaná pozitívnymi dojmami. Cestovanie nám otvára nové cesty a spôsoby života, pomocou ktorých čerpáme novú inšpiráciu a získavame stále nové a nové skúsenosti. Formuje nás ako bytosti a osobnosti a vytrháva nás z každodenného stereotypu.

Lekári, psychológovia a kouči odporúčajú, aspoň raz za tri mesiace zmeniť miesto svojho pôsobenia a vycestovať z miesta svojho bydliska na iné miesto. Nemusí to byť ďaleko, alebo iná krajina, stačí iba zmeniť prostredie.

Cestovanie je účinným nástrojom ako neuviaznuť v stereotype, z ktorého hrozia až neblahé psychické problémy. Treba dbať najmä na pozitívne dojmy a skúsenosti. Človek je tvor zvedavý a mal by cestovať vždy, ako je to možné a za každých okolností.

Cestovanie dodá vášmu životu vzrušenie a nadšenie z niečoho nepoznaného. Vymaní vás z depresívnej nálady. Stáva sa životným cieľom, nábojom, energiou a víziou. Odbúrava stereotypy a predsudky. Naučí vás pozerať na rozličné skutočnosti a odlišnosti z iného uhla pohľadu. Cestovanie je prekonávanie výziev. Táto aktivita výrazne v pozitívnej miere vplýva na naše duševné zdravie, preto by sme jej mali venovať dostatočné množstvo času.

Natalie
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/puzdro-ko%C5%BEen%C3%BD-kufor-star%C3%BD-kufor-3167359/