Prečo a ako cvičiť doma? Tipy, ktoré sa vám zídu

Prečo a ako cvičiť doma? Tipy, ktoré sa vám zídu

Cvičenie so sebou prináša množstvo fyzických i psychických výhod – dobrú náladu, štíhlejšie telo, vyššie sebavedomie a mnoho ďalších. Ak sa stále s myšlienkou začať športovať iba pohrávate, prinášame vám niekoľko dôvodov, pre ktoré sa oplatí začať cvičiť doma. Pridáme aj tipy, ako na to.

Výhody cvičenia doma, o ktorých treba vedieť

  • Je lacnejšie a šetrí čas

Na to, aby ste cvičili doma, nemusíte platiť žiadne vstupné ani permanentky. Odpadajú aj náklady na štýlové športové funkčné oblečenie, cestu do fitnescentra či iontové a proteínové nápoje, ktoré ste si tam kupovali. Čo sa týka ušetreného času, nemusíte nikam cestovať a ani čakať, kedy sa uvoľní stroj na cvičenie. Navyše doma môžete cvičiť  v ktorúkoľvek rannú či dennú hodinu.

  • Pridáva na sebaistote

Mnohí sa cítia v priestoroch posilňovne a v kruhu „vymakaných“ tiel nesvoji. Doma vám nič také nehrozí – môžete mať oblečené, čo len chcete a nikto sa na vás pozerať nebude. Lákavé, čo poviete?

  • Budú sa vám ťažko hľadať výhovorky

Nemôžete sa vyhovárať na to, že nemáte oblečenie, alebo že ste si pomýlili deň, alebo ste nestihli. Cvičiť doma môžete vždy a stále.

  • Je zábavné a vo vašej réžii

Jednou z výhod cvičenia doma je to, že si tréningy zostavíte tak, ako chcete vy. Takisto výber hudby či relácie, ktorú budete počas cvičenia pozerať, je iba na vás. Pokojne si teda môžete dať obľúbené songy naplno a makať!

  • Občerstvenie máte zadarmo

Pokiaľ cvičíte vo fitcentre a nemáte so sebou vodu či proteínový nápoj, musíte si ich jednoducho kúpiť. Doma vám nič také nehrozí – stačí si urobiť minútku či dve prestávku, ísť do kuchyne a vziať si to, čo práve potrebujete.

  • Je to hygienickejšie

Veľké haly či fitcentrá často nepatria k tým najhygienickejším, česť výnimkám. Doma máte túto oblasť úplne podchytenú, sami najlepšie viete, kedy ste naposledy upratovali.

  • Môžete inšpirovať aj ostatných

Každý z nás by si mal nájsť dennodenne čas iba pre seba. Tieto chvíle môžete pokojne venovať cvičeniu – zatvorte sa vo vami vybranej miestnosti a užívajte si to. Možno inšpirujete aj manžela alebo deti k tomu, aby sa zamilovali do pohybu podobne ako vy.

Ako začať cvičiť doma?

  • Vyberte si to, čo vás baví

Darmo sa budete nútiť do cvičenia so závažiami, keď vám vyhovujú skôr cviky s vlastnou váhou. Ak vás láka pilates, dajte mu šancu. Keď si myslíte, že je tým pravým power joga, tak sa do nej pustite. Je to iba na vás. Nebojte sa vyskúšať viaceré cvičenia a potom si zvoľte to, čo vás naozaj zaujalo.

  • Stanovte si cieľ

Skôr, ako sa pustíte do cvičenia, stanovte si cieľ – ako často cvičiť, čo chcete cvičením dosiahnuť a tak ďalej. Dajte si na papier aj dôvody, prečo chcete cvičiť. V ťažších chvíľach vám to poslúži ako motivácia. Nastavenému cieľu prispôsobte tréningy a tréningový plán. Nezabúdajte, že bez cieľa a tréningového plánu pri cvičení dlho nezotrváte.

  • Voľte kvalitné videá

V prípade, že s cvičením nemáte žiadne skúsenosti, dajte šancu inštruktážnym videám pre začiatočníkov, ktorých je na internete neúrekom. Stavte na skúsených a známych trénerov, ktorí vás zasvätia aj do techniky jednotlivých cvikov.

  • Vybavte si mini domácu posilňovňu

Nepotrebujete žiadne drahé stroje. Postačí vám zopár cvičebných pomôcok, ako podložka na cvičenie, jednoručné činky, gumy na cvičenie, fitlopta, švihadlo či medicinbal.

Mirka