DENNÍK RELAX - Potravinami a nápojmi proti únave. Ktoré sú tie pravé?

Potravinami a nápojmi proti únave. Ktoré sú tie pravé?

Za únavou sa môže skrývať množstvo príčin, no niekedy stačí trochu pozmeniť jedálny lístok a po vyčerpanosti nie je ani chýru, ani slychu. Ktoré potraviny a nápoje sú bojovníkmi proti únave?

  • Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina sú zdrojom mnohých prospešných látok, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu. Ak niektoré živiny v našom tele chýbajú, môže sa to prejavovať práve únavou, zníženou koncentráciou či celkovou slabosťou.

Aké ovocie a zeleninu zvoliť? Azda najlepšou voľbou je staviť na sezónne a lokálne potraviny, avšak z času na čas nie sú na zahodenie ani exotické plody, pretože jedálny lístok by mal byť pestrý. V prípade, že máte problém s konzumáciou ovocia a zeleniny, doprajte si ich vo forme smoothie alebo doma robených zeleninových či ovocných štiav. Nezabúdajte na to, že podľa odborníkov by sme mali denne zjesť 500 – 800 g zeleniny a ovocia.

  • Chia semiačka

Chia semiačka sú nabité esenciálnymi mastnými kyselinami, ktoré, napríklad zlepšujú kvalitu spánku, dodávajú energiu, priaznivo vplývajú na mozog a bojujú proti zápalom. Okrem toho obsahujú proteíny a vlákninu, ktoré udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi a zasýtia. Samozrejme, obsahujú aj množstvo ďalších vitamínov, minerálov či antioxidantov, ktoré sú pre naše telo viac ako potrebné.

  • Potraviny bohaté na vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B sa zúčastňujú mnohých dôležitých funkcií v organizme ako tím, preto je najlepšie prijímať ich z potravín, kde sú zastúpené viaceré z nich. Ak sa rozhodnete pre výživový doplnok, voľte taký, v ktorom je zastúpený celý komplex B vitamínov.

Obzvlášť dôležitý pre energiu je vitamín B12, ktorý stimuluje produkciu energie a prospieva krvným bunkám. Vitamín B12 je vitamín rozpustný vo vode, to znamená, že naše telo si nedokáže uschovať dostatok tohto vitamínu na „horšie časy“ a musíme ho každodenne prijímať stravou. Kde sa nachádza? Bohato zastúpený je v hovädzej pečeni, sardinkách, atlantickej makrele, jahňacom mäse, lososovi. Dobrým zdrojom sú aj vajcia, cottage cheese či syr feta.

  • Čaje

Za únavou sa môže skrývať aj nedostatok tekutín v organizme. Denne by sme mali vypiť 2 až 3 litre tekutín. Ideálnou voľbou je čistá voda, no doplnkom môžu byť aj neperlivé minerálky či bylinkové čaje. Na zvýšenie hladiny energie sú výborné čaje, ako napríklad zelený čaj. Ak sa chcete vyhnúť príjmu kofeínu, siahnite po rooibos čaji. Ten má podobné zdravotné benefity ako zelený čaj, no neobsahuje stimulačné látky a môžu ho piť aj deti a tehotné ženy.

-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/osoba-mu%C5%BE-tv%C3%A1r-unaven%C3%BD-star%C3%BD-1052695/