Otužovanie posilňuje imunitu. Ako začať v pohodlí domova?

Otužovanie posilňuje imunitu. Ako začať v pohodlí domova?

V týchto dňoch sa o posilňovaní imunity hovorí viac ako inokedy. Môžeme tak urobiť zdravou a pestrou stravou, pravidelným pohybom, dostatočným spánkom, pozitívnym myslením a tiež otužovaním.

Pravidelným otužovaním si môžeme zlepšiť obranyschopnosť a telesnú kondíciu, ale aj sa príjemne uvoľniť, popracovať na svojej pevnej vôli, zvýšiť si sebavedomie, či posilniť kardiovaskulárny aparát.

Skutočne otužilým sa človek stáva zhruba po 2 rokoch pravidelného otužovania. Avšak prvé pozitívne účinky sú badateľné už po 4 – 5 týždňoch.

Pravidlá domáceho otužovania

  •     S domácim otužovaním môžeme začať kedykoľvek počas roka. Úplným začiatočníkom sa odporúča leto, poprípade jar, keď sú vonku príjemné teploty. Ak máme nejaké zdravotné problémy, konzultujeme to s lekárom.
  •     Pri otužovaní je dôležitá pravidelnosť a dostatok času. Ak chodíme do práce, znamená to, že je vhodné vstať skôr, aby sme si z otužovania urobili ranný rituál.
  •     Otužujeme sa vždy ráno. Začneme teplou sprchou ako pri bežnej hygiene a na záver si doprajeme vlažnú až studenú (takú, akú naše telo znesie, preto je dôležité ho počúvať!!!). Ak vydržíme len niekoľko desiatok sekúnd, nevadí. Na ďalšie ráno to môže byť o niekoľko sekúnd dlhšie a ešte o niečo chladnejšou vodou. Držať by sme sa mali pravidla, že studená sprcha by mala v zime trvať 1 – 3 minúty, v lete 3 – 5 minút.
  •     Pokojne to môžeme urobiť aj tak, že striedame fázy teplej sprchy s vlažnou (studenou), pričom sprchovanie zakončíme vždy vlažnou (studenou) sprchou. Riadime sa pravidlom, že 20 – 30 sekúnd sa sprchujeme teplou vodou, potom 5 sekúnd studenou. Opakujeme to 4 až 10-krát, pričom vždy končíme studenou sprchou.
  •     Dôležité je, aby sme sa pri otužovaní stále hýbali.
  •     Hlavu si nikdy nemáčame. Ak to považujeme za potrebné, môžeme si dať  kúpaciu čiapku.
  •     Pri sprchovaní vždy postupujeme od nôh smerom nahor.
  •     Po sprche sa utrieme hebkým a voňavým uterákom, pretože otužovanie má byť príjemné.
  •     Následne začneme s vykonávaním zahrievacích cvikov. Je na nás, aké si zvolíme. Robíme ich dovtedy, kým nepocítime teplo.
  •     Až potom si sadneme k raňajkám a vychutnáme si ich.

Ako podporiť ranné otužovanie v sprche?

Svoje telo môžeme otužovať aj tak, že budeme spávať pri otvorenom okne do neskorej jesene, doprajeme si pravidelné prechádzky, dáme si na seba menej vrstiev oblečenia, budeme spať pod ľahšou prikrývkou, v zime menej kúriť a tak ďalej. Výborné je aj saunovanie, pretože jeho súčasťou je ochladzovanie sa v kadi či v bazéne. Vyskúšať môžeme aj chodenie po byte bez oblečenia po dobu 15 – 20 minút po vyvetraní vždy ráno a večer.

Mirka