Otužovanie najmenších – začnite s nimi plávať!

Otužovanie najmenších – začnite s nimi plávať!

O plávaní sa vo všeobecnosti hovorí ako o jednom z najzdravších športov. Plávanie nielenže podporuje zdravé nastavenie imunity, psychickú rovnováhu, ale patrí aj medzi finančne nenáročné športy. Mnohých rodičov však trápia nezodpovedané otázky ohľadom bezpečnosti detí, najmä ak ide o vykonávanie plávania mimo letnej sezóny či marketingové tlaky rôznych poskytovateľov plaveckých kurzov. Opýtali sme sa preto uznávaných odborníkov na to, ako to teda s tým plávaním je, zisťovali sme dokonca i to, či bazény so slanou vodou dokážu v plnej miere nahradiť tie klasicky chlórované. Mimochodom, vedeli ste, že plávanie je vhodné aj pre maličkých astmatikov?

Čo s plávaním počas zimy, kedy ortuť na teplomeroch poklesne do mínusových teplôt?
Neprestávať s ním! Podľa lekárov, športových trénerov vzťahovať plávanie iba letné obdobie nie je najšťastnejšie riešenie. „Práve pravidelným plávaním, za každého ročného obdobia, staviame základy pevnej imunity. Svedčí o tom aj fakt, že tento šport pri dlhodobom vykonávaní výrazne prospieva aj deťom náchylným na vážnejšie ochorenia – ako je napríklad spomínaná astma, časté prechladnutia či dokonca rôzne úzkostné prejavy. Voda je ozajstný liečiteľ“, hovorí vyhľadávaný tréner Miroslav Černecký z občianskeho združenia Happy Kids. „Ak k nej pridáme zábavu, otvorený a priateľský prístup pedagógov, kvalifikovaných trénerov, dokážeme robiť veľké pokroky. Smelšie deti sa naučia pretavovať svoju energiu do pohybu, naučia sa pravidlám fair-play, tie ustráchanejšie nadobudnú sebavedomie, obratnosť a v neposlednom rade i kamarátov so spoločnými záujmami“, hovorí športový tréner malých slovenských rekreačných športovcov.

Astma a plávanie naozaj idú do kopy.
Podľa MUDr. Kataríny Bergendiovej, PhD., lekárky s 20-ročnou praxou v pediatrii a klinickej imunológii a alergiológii, najvhodnejšími športmi pre diagnózu astma sú práve vodné športy, akými sú plávanie, kanoistika či veslovanie. „Práve pri týchto športoch nachádzame optimálne spojený správny typ telesnej aktivity s vhodným prostredím. Vodné pary zvlhčujú sliznice a zachytávajú alergény (pele, prach) a zároveň sa dobre rozvíjajú dýchacie svaly, zvyšuje sa ich sila a nacvičuje sa správny typ dýchania,“ vysvetľuje MUDr. Bergendiová. Pokiaľ však žiak/dieťa trpí astmou, určite sa počas plaveckého kurzu treba vyvarovať potápaniu a počas pobytu pri mori šnorchlovaniu. Potápanie sa s nacvičovaním správneho dýchania nezhoduje, dokonca sa stáva asi 40-krát nebezpečnejšie pre astmatika než futbal.

Chlórovaná klasika verzus soľná úprava vody v bazénoch
V súčasnosti sa rôzni poskytovatelia plaveckých kurzov snažia zaujať pozornosť rodičov rôznymi experimentálnymi projektami. Takými sú napríklad aj bazény so soľnou úpravou vody, ktoré rozvírili poriadnu hŕstku dezinformácií. Za nepravdu treba uznať tvrdenia, ktoré prezentujú takzvané bio bazény so soľnou úpravou vody ako absolútne bezchlórové. „Pravdou je, že obsahujú rovnaký chlór aký je prítomný vo vode pri ošetrovaní bazénu ktorýmkoľvek chlórovým prípravkom. Elektrolýza slanej vody (H2O +NaCl) je vlastne rozklad chloridu sodného NaCl vo vode a vytvorenie chlornanového anionu, čo je prakticky úplne rovnaký voľný chlór, aký sa používa pre hygienu klasických plavární“, vysvetľuje princípy soľovej úpravy vody v bazénoch Černecký.
A vraj ani tvrdenia, ktoré hovoria, že takáto voda nedokáže zabezpečiť rovnakú hygienu, nie sú celkom na mieste. Práve preto, že obsahuje rovnaký chlór, ako klasický bazén, by mala túto podmienku, pri správnom a pravidelnom ošetrovaní, spĺňať. Avšak ako hovorí staré príslovie - opatrnosti nikdy nie je dosť. Prevádzkovanie takýchto bazénov je na Slovensku zatiaľ iba v plienkach. Či voda upravovaná soľou spĺňa pri masách návštevníkov všetky svoje funkcie, ukáže len zodpovedný prístup prevádzkovateľov a pravidelné kontroly.



Tieto sme vyskúšali na vlastnej koži, radi vás inšpirujeme.

BRATISLAVA
Spomedzi dostupných objektov sme vybrali príjemný, skutočne nepreplnený, nerezový plavecký bazén s nádherným výhľadom, situovaný nenápadne v nákupnom centre CENTRAL, pri Trnavskom mýte. Má 25 metrov, šírku 13 m, hĺbku 1,3 m. Detský bazén tu má šírku dĺžku 5 m, šírku 2,5 m a hĺbku 0,3 m. Vstup je tu povolený iba s rukávnikmi a deťom do 12 rokov. Objekt poskytuje perfektné podmienky pre zdokonaľovanie plaveckých schopností detí od 4 alebo 6 rokov. V prípade záujmu je možné využiť ponuku plaveckých kurzov s profesionálnymi trénermi.
Ďalšie výhody miesta: v objekte vybavíte tiež kompletné nákupy, v prípade potreby i stravovanie, poštu a mnohé ďalšie služby, dokonca i dentistu či energetiku. Parkovanie prvé tri hodiny je zdarma. Otváracia doba bazéna pre verejnosť: na www.central.sk.

ŽILINA
Pár krokov od centra mesta sa nachádza Športový areál s Mestskou krytou plavárňou. Je to až neuveriteľné, že mesto Žilina bolo prvé v bývalej Československej republike, ktoré malo krytý 50 metrový olympijský bazén. Výstavba sa začala v roku 1959 a prví návštevníci si mohli zaplávať už 15. 7. 1963. Výborne sa tu pláva do dones.
Otváracia doba bazéna: vždy aktuálne informácie o plávaní pre verejnosť nájdete na www.plavarenzilina.sk. V prípade záujmu je i tu možné využiť ponuku plaveckých kurzov s profesionálnymi trénermi.

LIPTOV
Príjemná krytá plaváreň v Liptovskom Mikuláši poskytuje plavecký bazén, ktorého rozmery sú : dĺžka: 25 m, Šírka: 12 m. S minimálnou hĺbkou: 120 cm a maximálnou: 160 cm.
Nájdete tu tiež detský bazén o rozmere 10x7m. S minimálnou hĺbkou: 30 cm a maximálnou: 80 cm.
K dispozícii je i parkovisko.
Otváracia doba bazéna pre verejnosť: odporúčame overiť na telefónnom čísle 0905 132 796.

ŽIAR NAD HRONOM
Výborné podmienky pre malých plavcov sme objavili aj v krytej plavárni v Žiari nad Hronom. Tu sa deti môžu radovať z detského výukového bazénu s presklenou strechou. K dispozícii je i veľký plavecký bazén.
Otváracia doba bazéna a bližšie informácie pre verejnosť: na www.ziar.sk

KOŠICE
V Košiciach sa nachádza Mestská plaváreň a plavecký bazén spojený z 50 metrového a 25 metrového plaveckého bazéna.
Otváracia doba bazéna pre verejnosť: PO-PI 6:00-22:00, SO-NE 10.00-20:20.

Foto: Miroslav Černecký