Obranyschopnosť a lymfatický systém

Obranyschopnosť a lymfatický systém

Súčasná doba plná diagnóz rôzneho pôvodu, či už neurologického, reumatologického ako aj bakteriálneho či vírusového, nesie so sebou fyzické či psychické dopady na organizmus. Pričom platí pravidlo, čím je organizmus starší, tým ťažšie sa vyrovnáva so všetkými zmenami vonkajšieho ako aj vnútorného prostredia.

Hormonálny systém človeka riadi fungovanie organizmu ako celku. Je dokonca nadriadený nervovému systému. Reguluje rozvoz živín, minerálnych látok a stopových prvkov v tele, ako aj ich využitie. Všetky škodlivé látky, ktoré sa do tela dostanú z vonkajšieho prostredia, ako aj tie, ktoré vznikajú vo vnútri tela a útočia na vlastný organizmus (tzv. autoimunitné ochorenia ako reuma, alergie) rieši imunitný systém organizmu. Tento systém spĺňa funkciu akejsi autoočisty tela, ako aj autoochrany pred baktériami, vírusmi pôsobiacimi z vonkajšieho prostredia, a tiež aj pred všetkými zápalmi, ktoré vznikajú v samotnom organizme.

Lymfatický systém rozdeľujeme

a) Povrchový-končatinový, ktorý má vlastné cievy, v ktorých sa pohybuje lymfatická tekutina (miazga). Táto tekutina sa skladá z vody ako aj obranných látok. Lymfatické cievy ústia v lymfatických uzloch, ktoré sú umiestnené v kĺbnych záhyboch.

-b) Hlboký lymfatický systém sa nachádza hlbšie v brušnej dutine. Lymfatické uzly filtrujú lymfatickú tekutinu a zbavujú tak organizmus škodlivých látok.

Umiestnenie uzlov do kĺbnych záhybov (kĺbnych jamiek) je výhodné, pretože okrem toho, že sú v týchto priestoroch dostatočne chránené, zároveň sa v blízkosti upínajú svaly, ktoré svojou aktivitou napomáhajú filtrácii lymfatických uzlov.

Taktiež pripomínam faktor genetický,ktorý hrá nemalú úlohu pri hodnotení kvality lymfatického systému.

Ako môžeme pomôcť my imunitnému systému k lepšej činnosti?

Jednoznačne aktívnym pohybom, pretože svalová činnosť pumpuje uzly, a tak napomáha k ich čisteniu od škodlivých látok. Sviežosť lymfatického systému je teda priamo úmerná aktivite tela. Hlboký lymfatický systém je závislý od činnosti svalov brušnej steny. Teda je v našich silách, ako reaktívny a silný lymfatický systém vybudujeme.

Avšak okrem pravidelného pohybu aj zdravý pitný režim napomáha očiste tela od škodlivín, minimálne 2l tekutín denne a tiež psychické nastavenie organizmu s pozitívnym myslením je podmienkou dobrej filtrácie hlbokého lymfatického systému.

Rovnako ako dostatočný prísun vitamínu C (denne 250-500 mg).  Veľmi vhodná je tiež manuálna lymfodrenáž celého tela. Teda ak budeme každý deň aktívni, urobíme pre náš imunitný systém veľa. Nezabúdajme, že lymfatický systém vekom či prísunom liekov ako aj iných škodlivín do tela, lenivie. Zdravie naše ako aj celej spoločnosti je v našich rukách.

Autor: PhDr. Andrea Sokolovská