Image

Nemôžete spať? Pomôžu tieto bylinkové čajíky!

Zdravá strava, pravidelný pohyb, schopnosť zvládať stres, pozitívne myslieť a dostatočne dlho a kvalitne spať. To sú hlavné piliere zdravého životného štýlu.

Ťažkosti so spánkom trápia mnohých z nás. V dôsledku deficitu spánku sme podráždení, unavení, nedokážeme sa koncentrovať a tiež častejšie siahame po nezdravých potravinách. Čo s tým? S kvalitným spánkom nám môžu okrem iného pomôcť aj bylinky. Ktoré čaje sú na to stvorené a mali by sme si ich dopriať zhruba hodinu pred plánovanou dobou odpočinku?

Ľubovník

Jednou zo skvelých byliniek na upokojenie a navodenie spánku je ľubovník bodkovaný. Je to tiež liečivá rastlinka, ktorá má schopnosť pomôcť s niektorými ťažkosťami v klimaktériu, ako napríklad s podráždenosťou či pocitmi úzkosti. Okrem toho sa ľubovník používa pri problémoch s dýchacím aparátom, močovým mechúrom i pri hnačkách. Spája sa aj s eliminovaním bolesti.

    • 1 čajovú lyžičku ľubovníka dáme do šálky, zalejeme 2,5 decilitrami vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať.

Medovka

Chuť medovky pozná snáď každý z nás. Táto korenina i liečivá rastlinka je bohatá na viaceré prospešné látky, ako napríklad flavonoidy, vitamíny skupiny B, vitamín C, fenolové kyseliny a mnohé ďalšie. Vďaka nim disponuje širokou škálou účinkov. Má vynikajúcu schopnosť upokojiť. Je stvorená pre ľudí, ktorí trpia častými výkyvmi nálad alebo nespavosťou. Ocenia ju ženy trpiace predmenštruačným syndrómom i dámy v klimaktériu. Medovka je takisto skvelou liečivou rastlinou na tráviace problémy.

    • Čajovú lyžičku medovky zalejeme horúcou vodou a necháme prikrytú lúhovať cca 8 minút. Čaj pijeme vždy čerstvý.

Valeriána

Valeriána má priaznivé účinky predovšetkým na nervovú sústavu. Obzvlášť ju ocenia tí, ktorí nemôžu zaspať preto, lebo sú fyzicky i duševne vyčerpaní. Jej účinky padnú vhod aj ľuďom s úzkostnými poruchami. Okrem toho má valeriána priaznivé účinky aj na tráviace ústrojenstvo, hlavne na žalúdok a črevá. Pomáha aj pri problémoch v klimaktériu a v období predmenštruačného syndrómu.

    • Čaj z valeriány nemusí vyhovovať každému kvôli jej špecifickej vôni. Pripravuje sa s 1 – 2 čajových lyžičiek sušeného koreňa, ktoré sa zalejú vriacou vodou a nechajú lúhovať 15 minút.

Harmanček

Už len samotná vôňa harmančekového čaju upokojuje. Ako je to so samotným pitím čaju? Tak napríklad pomáha zaspať a priaznivo ovplyvňuje kvalitu spánku, posilňuje obranyschopnosť, napomáha tráveniu a priaznivé účinky má aj na pleť.

    • Jednu čajovú lyžičku sušených kvietkov zalejeme vriacou vodou, prikryjeme tanierikom a necháme 10 minút lúhovať. Čaj pijeme po dúškoch pokojne aj niekoľkokrát za deň.

Levanduľa

S navodením pokojného spánku nám môže pomôcť aj levanduľový čaj alebo levanduľový kúpeľ. Levanduľa je totiž výborná na upokojenie, zmiernenie úzkosti i bolesti hlavy. Uplatnenie našla aj pri dýchacích ťažkostiach a tráviacich problémoch, ako napríklad pri zápche či plynatosti. Keďže disponuje významnými protizápalovými účinkami, možno ju používať aj zvonku pri rozličných kožných problémoch.

    • Čaj pripravíme tak, že čajovú lyžičku sušených kvietkov levandule zalejeme vriacou vodou a po 10-tich minútach lúhovania precedíme.

Mirka