Najčastejšie chyby v pitnom režime počas leta

Najčastejšie chyby v pitnom režime počas leta

Odborníci neustále apelujú na dôležitosť pitného režimu počas letných horúčav. Mnohí ich varovania berú vážne, iní stále nepovažujú dostatočný prísun kvalitných tekutín za dôležitý. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte, pozrite sa na chyby, ktoré robíme v pitnom režime.

  • Málo, alebo veľa tekutín

Jedno platné odporúčanie, týkajúce sa správneho množstva vypitých tekutín počas dňa v horúcom lete, neexistuje. Azda najlepším ukazovateľom dostatočnosti pitného režimu je moč. Tmavý a zapáchajúci moč znamená, že telo trpí dehydratáciou a tekutiny treba doplniť.

  • Nárazové pitie

Piť by sme mali priebežne, po menších množstvách a počas celého dňa. Dobiehať deficit nárazovým pitím veľkého množstvo vody môže byť zdraviu škodlivé.

  • Nekvalitný pitný režim

Ak každý deň vypijete 2 – 3 litre limonády alebo ochutenej minerálky, prijímate spolu s tekutinami obrovské množstvo cukru, poprípade aj aditív. Najlepším spôsobom, ako zahnať smäd, je čistá alebo filtrovaná voda, poprípade neperlivé minerálky určené na denné pitie.

  • Veľa vody pred spaním

Spánok je pre ľudské zdravie veľmi dôležitý. Ak ho nechcete narušiť chodením na toaletu niekoľkokrát počas noci, začnite príjem tekutín znižovať už tri hodiny pred plánovanou dobou odpočinku.

  • Voda v plastových fľašiach

Problémom plastových fliaš je bisfenol A (BPA), ktorý môže súvisieť s nežiaducimi účinkami na mozog, ale aj so zvýšeným krvným tlakom. Nehovoriac o tom, že dennodenným nákupom vôd v plastových fľašiach prispievame k znečisťovaniu životného prostredia. Alternatívou sú ekologické a zdravotne nezávadné fľaše, do ktorých si vodu jednoducho napustíme z vodovodného kohútika.

  • Žiadne tekutiny po prebudení

Najlepším spôsobom, ako naštartovať metabolizmus po prebudení, je dopriať mu aspoň pohár vlažnej vody. Napriek tomu, že to takmer všetci vieme, mnohí tak nerobia.

  • Absencia príjmu minerálnych vôd

Minerálne vody sú skvelý spôsob, ako do tela doplniť nielen tekutiny, ale aj elektrolyty, ktoré v dôsledku horúčav strácame vo zvýšenej miere potením. Samozrejme, volíme minerálne vody neperlivé a neochutené, pretože CO2 ovplyvňuje činnosť viacerých orgánov. Navyše sýtené vody navodzujú rýchlejší pocit hydratácie, čo vedie k nedostatočnému príjmu tekutín.

  • Káva bez pohára vody

Slováci milujú kávu podobne, ako mnohé iné národy. Káva obsahuje kofeín, ktorý dehydratuje. Preto je nevyhnutné ku každej šálke kávy vypiť pohár vody.
Mirka