Meteosenzitivita. Čo s ňou?

Meteosenzitivita. Čo s ňou?

Meteosenzitivitu môžeme jednoducho charakterizovať ako citlivosť na prudké a náhle výkyvy počasia. Prejavuje sa podráždenosťou, bolesťou hlavy či kĺbov, únavou či bolesťou v časti tela, ktorú sme mali v minulosti operovanú alebo zlomenú. Výnimkou nie je ani sťažené dýchanie, závraty alebo nespavosť.

„Bez toho, aby som sledovala predpoveď počasia, dopredu viem, že sa bude meniť počasie. Vždy ma veľmi bolí hlava,“ hovorí s povzdychom čitateľka Dáša, ktorá patrí k ľuďom citlivo znášajúcim vrtochy počasia. Takých ako ona je veľa – do kategórie meteosenzitívnych ľudí totiž patria hlavne chronicky chorí a úzkostliví ľudia, ale nie je to pravidlo. Vyskytuje sa aj u zdravých, veľmi často napríklad u žien na rodičovskej dovolenke.

Zaujímavé je, že podľa odborníkov trpia týmto problémom hlavne ľudia žijúci v mestách. Dôvod je prozaický – chýba im kontakt s prírodou, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu a slnečné svetlo.

10 tipov, ako zatočiť s meteosenzitivitou

Výkyvy počasia sú čoraz častejšie, a preto byť meteosenzitívnym môže znamenať aj zníženie kvality života. Veď trpieť pravidelne nepríjemnými bolesťami hlavy či kĺbov napríklad počas pracovnej doby má vplyv aj na produktivitu našej práce. Čo s tým? Riešením je zdravý životný štýl a aj primeraná sebaláska, teda celková vnútorná rovnováha.  Čo pomáha?

    1. Doprajte si aspoň niekoľkokrát mesačne pobyt v prírode – zájdite do blízkeho lesa, zhlboka dýchajte a vnímajte krásu vôkol vás.

    2. Pravidelne sa hýbte. Ak neholdujete cvičeniu v posilňovni ani žiadnemu skupinovému cvičeniu, venujte sa minimálne 30 minút denne rezkej chôdzi.

    3. Stavte na zdravú a vyváženú stravu. Inšpirovať sa môžete potravinovými pyramídami – výbornou voľbou je stredomorská potravinová pyramída.

    4. Neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu je spánok – 8 hodín kvalitného nočného odpočinku by malo byť pre každého z nás povinnosťou, pretože počas spánku sa naše telo regeneruje.

    5. Alkohol alebo kávu pite s mierou, pretože všetkého veľa škodí.

    6. Nepodceňujte silu pitného režimu – pitie priebežne po menších množstvách počas celého dňa, aby ste nepocítili smäd.

    7. Obklopte sa ľuďmi, ktorých máte radi a ktorí milujú vás. Energiu investujte do vzťahov, ktoré stoja za to. Naopak, zo života vyškrtnite ľudí, ktorí vás psychicky vyciciavajú.

    8. V práci trávime väčšiu časť dňa. Ak vás ubíja, odzrkadľuje sa to aj v ostatných aspektoch vášho života. Pokiaľ nemáte odvahu zmeniť to hneď, venujte sa aspoň vo voľnom čase tomu, čo vás baví.

    9. Ako ste na tom so svojím sebavedomím? Máte seba samého dostatočne radi? Ak nie, zapracujte na tom. Prvým krokom môže byť prečítanie knižky na túto tému, návšteva kouča alebo dobrého psychológa.

    10.  Nebojte sa skúšať nové veci, ktoré zároveň podporia vaše psychické a fyzické zdravie – otužujte, navštevujte pravidelne saunu, doprajte svojmu organizmu očistu.

Mirka