DENNÍK RELAX - Kvalitná domáca strava je to, čo je pre naše zdravie dôležité

Kvalitná domáca strava je to, čo je pre naše zdravie dôležité

Klasické nedeľné obedy, kde sa stretne celá rodina, sa už dávno vytratili. Žijeme v uponáhľanej dobe, kedy každý člen rodiny raňajkuje, obeduje a večeria väčšinou samostatne.
Stravovanie vo firemných jedálniach a reštauračných zariadeniach sa však nedá porovnávať so stravou, ktorá je pripravená doma. Práve kvalitná domáca strava je to, čo je pre naše zdravie dôležité.

Výber kvalitných surovín

V reštauračných zariadeniach a firemných jedálniach nedokážete zistiť, odkiaľ berú tieto zariadenia suroviny na prípravu jedál. Navyše vo väčšine prípadov sa stretávame s nesprávne pripravenými potravinami a zle dochuteným jedlom, ktoré je nejedlé a ešte si zaň musíme zaplatiť.

Pri príprave domácej stravy si vyberieme kvalitné suroviny od kvalitných výrobcov a po dovarení vieme presne, čo sme použili. Žiadne dochucovadlá, žiadne stabilizátory, žiadne „éčka“.
Tam, kde sa varí na množstvo, nie je zaručená 100% kvalita jedla a z tohto dôvodu vám odporúčame variť si doma a vyberať kvalitné suroviny na prípravu domácej stravy.

Varíte lacnejšie

Ak sa rozhodnete pripravovať si domácu stravu, dokonca na tom aj ušetríte. Viaceré reštauračné zariadenia zvyšujú ceny obedových menu, čo sa však o kvalite nedá povedať. Ak radi nakupujete v Bille, stačí si pozrieť aktuálny akciový leták Billa a vybrať si zlacnené potraviny na prípravu chutného jedla. Pri príprave domácej stravy tak môžete dokonca aj ušetriť. Problémy síce môže robiť komplikované zohrievanie jedla, avšak môžete si pripravovať studené šaláty a po príchode z práce si pripraviť zdravé teplé jedlo. Všetko sa dá, len treba chcieť.

Kupujte sezónne potraviny

Príjem vitamínov a minerálov zabezpečíte v tomto ročnom období najmä kupovaní sezónnych potravín.

Sezóna zeleniny a chutného čerstvého ovocia sa pomaly rozbieha. Skúste si preto kupovať čerstvé ovocie a zeleninu a skúšať rôzne recepty. Momentálne je sezóna rebarbory a zdravej špargle. Ak ste doteraz jedávali nezdravé jedlá, možno vám tieto potraviny nebudú po chuti, no aj z týchto potravín si dokážete pripraviť domáce chutné jedlo, ktoré vás zasýti.
Ak nemáte inšpiráciu, na internete nájdete množstvo zaujímavých receptov na spracovanie zdravých chutných jedál zo sezónnych potravín.

Kvalitnú domácu stravu si dokážete pripraviť z kvalitných surovín, no aj na týchto kvalitných surovinách sa dá ušetriť. Stačí si sledovať akciové letáky známych obchodných reťazcov na Kupino.sk a všímať si, či niektorá z potravín, ktorú práve potrebujete na prípravu jedla, nie je niekde v akcii. Odporúčame vám radšej nakupovať akciové produkty ako sa zásobovať jedlom a skladovať ho v chladničke vyše týždňa a nakoniec ho vyhodiť.

Ak chcete byť zdraví, uprednostňujte domácu stravu pred stravou z vývarovní. Uvidíte, že ak sa začnete stravovať doma, váš zdravotný stav sa výrazne zlepší. Ustúpia migrény a budete mať pocit, ako by ste mali viac energie.

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/apple-ovocie-jedlo-vitam%C3%ADny-3313225/