Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Kúpeľná liečba: Máte na ňu nárok aj po prekonaní ochorenia covid-19?

Po prekonaní ochorenia covid-19 sa stále necítite vo svojej koži? Možno trpíte postcovidovým syndrómom a ani o tom netušíte. Ak vás trápia pretrvávajúce zdravotné ťažkosti, poradíme vám, ako sa čo najrýchlejšie dostať do kondície.

Čo je postcovidový syndróm?

Po prekonaní ochorenia covid-19 sa vám môže stať, že vás budú trápiť zdravotné ťažkosti
aj naďalej. Nemuseli ste mať ani ťažký priebeh, no viac ako 3 mesiace po prekonaní infekcie sa aj pri najmenšej aktivite zadýchate či máte pocit, že ste bez energie. Možno patríte aj vy k čoraz väčšiemu počtu ľudí, ktorí trpia tzv. postcovidovým syndrómom.

Zatiaľ naň neexistuje overená účinná liečba. Napríklad kúpeľná liečba po covide vám však  pomôže zmierniť niektoré príznaky. Postcovidový syndróm môže postihnúť takmer celé telo, nielen pľúca. Medzi najčastejšie príznaky patria problémy so spánkom, bolesti hlavy a kĺbov či problémy súvisiace s tráviacim traktom.

Postcovidovým syndrómom sú ohrození najmä tí, ktorí sú dlhodobo chorí či trpia autoimunitným ochorením napríklad diabetes, alebo ochorením srdca. Takisto aj osoby s oslabeným imunitným systémom a obezitou.  

Kúpeľná liečba: Máte na ňu nárok aj po prekonaní ochorenia covid-19?
Zdroj: Pexels.com

Ako sa dostať späť do kondície?

Ak sa necítite dobre, v prvom rade by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý vás pošle ku špecialistovi. Nepodceňujte ani príznaky ako pocity bezdôvodného nepokoja, smútku či úzkosti. Nehanbite sa požiadať o odbornú pomoc, pretože tento syndróm môže spôsobovať aj psychické problémy.

Celá liečba závisí od vašich ťažkostí. Nemali by ste zabúdať na pravidelné dopĺňanie dôležitých vitamínov a minerálov pomocou bohatej a vyváženej stravy. Myslite aj na dostatočný odpočinok, ktorý telo potrebuje na regeneráciu stratených síl. Postupne začnite s nejakou jednoduchšou aktivitou. Pohyb na čerstvom vzdu vyplavuje do tela prospešný hormón šťastia, ktorý je dobrý nielen na psychickú pohodu.

Od apríla 2021 sú stavy po prekonaní ochorenia covid-19 zaradené do indikačného zoznamu, čo znamená, že môžete absolvovať kúpeľnú starostlivosť s úhradou z verejného zdravotného poistenia.
Kúpeľná liečba: Máte na ňu nárok aj po prekonaní ochorenia covid-19?
Zdroj: Pexels.com

Kto má nárok na kúpeľnú liečbu?

Nárok na kúpeľnú liečbu máte vtedy, ak ste 8 – 12 týždňov po akútnej fáze ochorenia covid-19 a stále máte zdravotné problémy, ktoré vám bránia vykonávať bežné denné aktivity. Dĺžka kúpeľnej starostlivosti je 21 dní. Nárok a doba, v ktorej môžete absolvovať kúpele sa líši od druhu zdravotných ťažkostí.

Ak máte ťažkosti srdcovo-cievneho systému, liečbu musíte absolvovať do 12 mesiacov od ukončenia akútnej fázy ochorenia. Pri ťažkostiach s dýchaním musíte absolvovať liečbu do 6 mesiacov, aby vám ju preplatila zdravotná poisťovňa. Ak ju absolvujete od 6 – 12 mesiacov, liečbu preplatí len čiastočne. Znamená to, že stravu a ubytovanie si hradíte sami, procedúry zaplatí zdravotná poisťovňa.

Zdravotný stav by ste nemali brať na ľahkú váhu a mali by ste sa obrátiť na lekára. Ten vám predpíše potrebnú liečbu, podľa ktorej zistíte, či máte nárok na kúpeľnú starostlivosť.  


 


Autor fotografie:www.pexels.com