Kokos a jeho využitie

Kokos a jeho využitie

 

Kokosové palmy v nás evokujú najmä exotickú dovolenku – slnko, more a leňošenie na zlatistom piesku, možno práve v tieni týchto stromov. Palmy sú však všestranne využiteľné.
Kokosové orechy ponúkajú chutné a osviežujúce mlieko. Laná, povrazy alebo rybárske siete sú produkované z kokosového vlákna, škrupiny zasa slúžia na výrobu umeleckých predmetov. Výnimkou nie je ani využitie kokosových orechov na výrobu dreveného uhlia.
 
Kokosový orech – prečo je vzácny?
 
Veľmi často sa pri kokosovom orechu stretávame s označením „super food“. Disponuje mnohými vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami a vlákninou. Najdôležitejšie je, že je jedným z popredných zdrojov všetkých omega nenasýtených mastných kyselín.
Vo vnútri orecha sa nachádza kokosová voda a dužina, z ktorej sa ďalej vyrába kokosový olej, ktorý je známy mnohými pozitívnymi účinkami na organizmus. Využitie má nielen v kuchyni, ale aj v domácej kozmetike. Slúži najmä ako prísada do domácich masiek na pleť či vlasy.
 
Vhodný aj pre alergikov?
 
Veľká časť populácie trpí potravinovou alergiou. Kokos predstavuje potravinu, ktorá je bezpečná a hypoalergénna. Šanca, že existuje niekto, kto bude trpieť alergiou na kokos, je veľmi malá.
 
Čo obsahuje?
 
Kokosové orechy sú bohatým zdrojom vlákniny, ktorá prospieva tráveniu. Ďalej sú v orechu zastúpené vitamíny skupiny B, vitamín C, vápnik, železo a draslík. Vápnik prospieva kostiam a zubom, železo stimuluje produkciu červených krviniek, horčík pozitívne vplýva na nervovú sústavu a draslík zasa na kardiovaskulárny systém.
 
Kokosové orechy ako náhrada materského mlieka?
 
Podľa dostupných informácií obsahujú kokosové orechy najviac kvalitných bielkovín v porovnaní s ostatnými druhmi orechov. Vedci z Južnej Ameriky dokonca prišli s tvrdením, že proteínov je viac ako v mlieku, vajíčkach či mäse a kokosové mlieko môže nahradiť materské mlieko. V uskutočnenom výskume sa nespomínajú účinky nasýtených tukov na ľudský organizmus pri pravidelnej konzumácii. V každom prípade, či už je dané tvrdenie pravdivé alebo nie, rozhodne patrí medzi zaujímavé.
 
Pozor na nasýtené tuky!
 
Pri častej konzumácii kokosu môžu zaúradovať nasýtené mastné kyseliny, ktoré sa v kokose nachádzajú. Nasýtené tuky negatívne ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi a následne môže dôjsť ku kardiovaskulárnym problémom. Aj tu platí pravidlo – Všetko s mierou!
 
MIMI
Obrázok: freedigitalphotos.net, samurai