Káva s mliekom môže bojovať proti zápalom

Káva s mliekom môže bojovať proti zápalom

Káva s mliekom obsahuje polyfenoly a aminokyseliny, vďaka ktorým môže mať silnejšie protizápalové pôsobenie ako v prípade, keď pijete samotnú kávu.

Možno si ešte pamätáte na to, ako lifestylové časopisy riešili, či káva s mliekom škodí. Ak sa k téme vyjadrovali skúsení výživoví poradcovia, zvyčajne nepotvrdili túto domnienku. Nedávno však vyšla štúdia, ktorá testovala účinky polyfenolov s bielkovinami v potravinách, a výsledky boli naozaj zaujímavé.

Polyfenoly a aminokyseliny: čo by ste o nich mali vedieť?

Skôr, ako si predstavíme záver vedcov spomínanej štúdie, pozrime sa spoločne bližšie na význam polyfenolov a aminokyselín pre naše zdravie. Aj keď väčšine z nás je zrejme známy.

Polyfenoly patria medzi rastlinné zlúčeniny s množstvom pozitívnych účinkov na zdravie. Patria medzi antioxidanty, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom a tým pádom znižujú riziko vzniku chronických ochorení.

Polyfenoly sa rozdeľujú do štyroch kategórií na flavonoidy, stilbény, lignany a fenolové kyseliny. Spájajú sa s ochranou pred srdcovými chorobami, rakovinou, cukrovkou i vznikom krvných zrazenín.

Ako je to s aminokyselinami? Možno si pamätáte ešte jednoduchú definíciu zo školy, ktorá hovorí, že aminokyseliny sú základné stavebné jednotky bielkovín, pričom bielkoviny patria spolu s so sacharidmi a tukmi medzi makroživiny.


Zdroj: pixabay.com

Prečo káva s mliekom?

V štúdii sa dánski vedci zamerali na testovanie účinkov polyfenolov v kombinácii s bielkovinami v potravinách. Konkrétne ich zaujímalo, čo sa stane, keď sa spojí káva s mliekom. Zrejme tušíte, že káva je bohatým zdrojom polyfenolov a mlieko obsahuje bielkoviny.

Na čo vedci prišli? Keď si bližšie posvietili na imunitné bunky, ktoré prišli do kontaktu s kávou s mliekom, teda polyfenolmi a aminokyselinami, molekuly sa spojili, v dôsledku čoho došlo k zvýšeniu protizápalových účinkov. Ak budeme ešte konkrétnejší, tak skombinovanie polyfenolov s aminokyselinami malo dvakrát vyššie protizápalové účinky ako samotné polyfenoly.

Na základe toho vedci skonštatovali, že je možné, že keď sa skombinujú potraviny bohaté na bielkoviny s ovocím, zeleninou či inými zdrojmi polyfenolov, zvýšia sa protizápalové účinky týchto potravín.


Zdroj foto: pixabay.com

Poznáte najlepšie zdroje polyfenolov a bielkovín?

Polyfenoly sú zastúpené v týchto potravinách:

  •    Ovocie ako černice, čučoriedky, jahody, slivky, jablká, čierne ríbezle.
  •    Zo zeleniny sú to, napríklad artičoky, špenát, červená cibuľa či čakanka.
  •    Strukoviny: čierna a biela fazuľa.
  •    Orechy, ako napríklad lieskovce, vlašské a pekanové orechy.
  •    Káva, čierny čaj, zelený čaj, yerba maté a červené víno.
  •    Klinčeky, kakao, badián, čokoláda či olivový olej.

Aminokyseliny pochádzajú zo živočíšnych i rastlinných zdrojov:

  •    Mlieko (nepasterizované) od poctivého slovenského chovateľa dobytka.
  •    Mäso, ryby, hydina a vajcia.
  •    Celé zrná, orechy…
  •    Fermentované sójové produkty a
  •    mnohé ďalšie.

Mirka