K jeseni patria gaštany. Prečo by ste si ich mali dopriať aj vy?

K jeseni patria gaštany. Prečo by ste si ich mali dopriať aj vy?

Vôni pečených gaštanov odolá len málokto. Nie každý si však uvedomuje, že okrem skvelej chuti sa môžu popýšiť aj slušným zastúpením niektorých vitamínov, minerálov, stopových prvkov či antioxidantov. Za zmienku stojí i to, že aj Číňania verili, že gaštany sú zdrojom životodarnej energie. Aké sú teda ich benefity v kocke?

Prospievajú tráveniu

Gaštany, podobne ako ostatné orechy, obsahujú slušné množstvo vlákniny. 80 g pečených gaštanov obsahuje viac ako 4 g vlákniny, pričom odporúčané množstvo pre dospelého človeka je 25 – 30 g vlákniny denne. Čiže aj konzumácia gaštanov napomôže splneniu tejto odporúčanej dávky. Vláknina je známa tým, že je prevenciou zápchy, ale aj výborne zasýti.

Sú nabité antioxidantmi

Antioxidanty sa podieľajú na neutralizácii škodlivých voľných radikálov. Je veľmi dôležité, aby sme prostredníctvom potravín prijímali čo najpestrejšiu škálu antioxidantov. Tie telu zabezpečíme aj tým, že do jedálneho lístka zaradíme gaštany.

Prospievajú mozgu

Za tento účinok sú zodpovedné hlavne vitamíny skupiny B. V gaštanoch je zastúpená aj kyselina listová nevyhnutná pre správny vývoj mozgu nenarodeného dieťaťa, čiže gaštany sú výbornou voľbou aj pre tehotné ženy. Podľa štúdií tiež dostatok vitamínov skupiny B pomáha zlepšovať kognitívne funkcie u starších ľudí, vrátane tých, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou. Za povšimnutie určite stojí aj to, že B vitamíny sú bojovníkmi proti depresii a úzkosti.

Sú pokladom pre srdce

80-gramová porcia pečených gaštanov pokryje asi 14 % odporúčanej dennej dávky draslíka, ktorý sa podieľa na znížení krvného tlaku. Vláknina v gaštanoch zasa znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Udržujú zdravie kostí

V gaštanoch sa nachádza i mangán, ktorý je okrem vápnika dôležitý pre silné a zdravé kosti. Konzumáciou desiatich gaštanov doplníte do tela takmer 50 % odporúčanej dennej dávky mangánu.

Do tela dodajú množstvo prospešných látok

Okrem vyššie uvedených živín pečené gaštany obsahujú aj meď, fosfor, horčík, vitamíny Ka E, železo a zinok. Jedlé gaštany obsahujú aj slušné dávky vitamínu C, avšak tepelnou úpravou sa väčšia časť tohto dôležitého antioxidantu stráca. To však nemení nič na tom, že gaštany sú potravinou, ktorá vďaka pestrému zastúpeniu živín do zdravého jedálneho lístka jednoducho patrí.

Ako jednoducho pripraviť gaštany?

Gaštany namočte do vody, narežte do tvaru písmena X, aby pri pečení nepopraskali, poukladajte na plech a pečte pri teplote 180 stupňov Celzia asi 20 – 30 minút v závislosti od ich veľkosti. Či sú hotové, zistíte podľa typickej vône. Ak sa rozhodnete pre varenie, dajte ich do vriacej vody zhruba na 20 minút a potom ich zabaľte do utierky.

Extra tip: Ak vás trápia hemoroidy, ekzémy či boľavé kĺby, pripravte si z popučených gaštanov obklad. Uľaví sa vám.

Mirka