DENNÍK RELAX - Extra chmelená 12 zo Smíchova je poctou výnimočnému českému chmeľu

Extra chmelená 12 zo Smíchova je poctou výnimočnému českému chmeľu

 Extra chmelená 12 je už tradične vyrábaná ako limitovaná edícia pri príležitosti Dní Pražského piva. Vďaka veľkej obľube sa tento rok pivovar Staropramen rozhodol pripraviť milovníkom piva vianočný darček v podobe vianočného multipacku Extra chmelenej 12. Balenie ôsmich pív môžeme nájsť v obchodoch už teraz, k dispozícií bude do konca roka.

Český chmeľ – Žatecký poloraný červeňák – je surovina, ktorá nášmu pivu dodáva jeho jedinečnú a na celom svete vyhlásenú chuť a vôňu. Ako inak by sme mu teda mohli vzdať úctu, než že uvaríme špeciálnu extra chmelenú várku a ponúkneme ju milovníkom piva? Pivovar Staropramen preto už tradične pri príležitosti Dní Pražského piva varí Extra chmelenú 12. Pivo, ktoré je skutočnou poctou výnimočnému českému chmeľu.
 
Špecialita zo Staropramenu je trikrát chmelená na varne a dvakrát za studena. Kombinuje vlastnosti piatich druhov chmeľu, jej srdcom je ale práve Žatecký poloraný červeňák. Ten pochádza z mikroregiónu Údolie Zlatého potoka, kde sú na jeho pestovanie najlepšie podmienky.
 
„Oblasť leží v zrážkovom tieni Krušných hôr a vďaka tomu tunajšia pôda obsahuje väčšie množstvo železa. Horkosť i aróma chmeľu sú tak veľmi jemné a vyvážené, čo sa prejaví i na výslednej chuti a vôni piva,” vysvetľuje vrchný sládok pivovaru Staropramen Zdeněk Lux.
 
Špeciálna dvanástka zo Smíchovského pivovaru je stredne prekvasená, a preto jej zostáva plná chuť ležiaka s výraznou chmeľovou horkosťou, ktorú vytvárajú všetky použité druhy chmeľu. Ľahko sa pije a má hustú penu.

 

Súťažná otázka:

Pri akej príležitosti sa v pivovare Stropramen tradičné varí Extra chmelená 12?
a) Vianoce
b) Dni českých sládkov
c) Dni českého piva
 
Správna odpoveď: c) Dni českého piva

Výhru posielame Andrejovi Chmelíkovi do Banskej Bystrice

Srdečne blahoželáme!