DENNÍK RELAX - Exotické kivi pomôže pri anémii i oslabenej imunite

Exotické kivi pomôže pri anémii i oslabenej imunite

Hoci sa mnohí výživoví poradcovia zhodujú na tom, že by sme mali preferovať lokálne a sezónne potraviny, určite nie je na škodu spestriť si jedálny lístok aj niečím exotickejším a zdravým. Do tejto kategórie rozhodne patrí chlpaté kivi. Aké sú jeho plusy?

  • Do tela dodá množstvo živín

Kivi má príjemnú sladko-kyslú chuť – obsahuje vyššie množstvo jednoduchých sacharidov, a preto je výborným zdrojom energie. Jedno veľké kivi má cca 56 kcal.

Čo všetko obsahuje jedno veľké kivi? Medzi hlavné plusy patrí vysoký obsah vitamínu C a draslíka – pokryje 140 % ODD céčka a asi 8 % ODD draslíka. Okrem toho obsahuje skoro 3 g vlákniny, slušné množstvo vitamínu K, vitamín E, meď a kyselinu listovú. To znamená, že do tela dodá množstvo látok, vďaka ktorým môže naše telo správne fungovať.

  • Obsahuje silné antioxidanty

Antioxidanty sú látky, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek voľnými radikálmi, a tak chránia organizmus pred vznikom ochorení. Mnohí zaraďujú kivi medzi superpotraviny, pretože sú v ňom zastúpené hneď viaceré antioxidanty, ako napríklad vitamín C a E a polyfenoly. Za zmienku v tomto smere určite stojí štúdia nórskych vedcov. Tí zistili, že konzumáciou 1 – 2 kivi denne sa výrazne znižuje oxidačné poškodenie buniek.

  • Je pokladom pre pleť

Pre vznik kolagénu, najrozšírenejšieho proteínu v našom tele, je potrebný práve vitamín C. Nuž a ten je v chlpatom kivi naozaj bohato zastúpený. Zaujímavé je aj zistenie uverejnené v časopise Journal of Cellular Physiology, podľa ktorého polysacharidy obsiahnuté v kivi zdvojnásobujú syntézu kolagénu v tele. Pre zdravie a krásu pokožky je na nezaplatenie aj známy karotenoid luteín. Jeho hlavnou prednosťou je to, že chráni pokožku pred škodlivými UV lúčmi.

  • Prospieva zraku

Pri luteíne ešte chvíľku zostaneme, pretože táto fytochemikália je prospešná aj pre zdravie očí. Kivi by teda mali zaradiť do jedálneho lístka tí, ktorí chcú zabrániť napríklad vzniku makulárnej degenerácie súvisiacej s pribúdajúcim vekom. Okrem luteínu je v kivi obsiahnutý aj betakarotén, ktorý je takisto prepotrebný pre zdravý zrak.

  • Je pomocníkom pri trávení

Podľa viacerých štúdií je kivi výborné na elimináciu symptómov syndrómu dráždivého čreva. Je to preto, že toto ovocie má protizápalové vlastnosti a takisto obsahuje vlákninu.

  • Skvalitňuje spánok

Serotonín obsiahnutý v kivi predlžuje čas spánku až o 13 percent – aspoň to tvrdí jedna zo štúdií. Ak teda máte problém so zaspávaním alebo sa v noci často budíte, kivi rozhodne stojí za vyskúšanie. Okrem toho sa spája aj so zlepšením nálady a bojom s depresiou.

  • Kivi, alebo pomaranče?

Ak ste doteraz uprednostňovali pomaranče pred kivi, skúste im dať v jedálničku minimálne rovnakú šancu. Pomôžu vám znížiť krvný tlak a tým pádom aj riziko kardiovaskulárnych ochorení. Takisto sú pomocníkmi pri trávení – kivi môže pomôcť s príznakmi tráviacich ochorení, pomaranče pôsobia diureticky. Oba druhy ovocia majú antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti. Zaujímavá je aj skutočnosť, že kivi zvyčajne nebýva tak veľmi chemicky ošetrené ako citrusy a pri správnom spôsobe skladovania vydrží pokojne aj 5 týždňov.

Zdroj: draxe.com
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/kivi-ovocie-pozadia-zelen%C3%A1-zdrav%C3%A9-3146497/