Doprajte si liek proti zlej nálade, ktorý je zadarmo!

Doprajte si liek proti zlej nálade, ktorý je zadarmo!

Predstavte si fiktívnu situáciu. Niekoľko dní vás sprevádza zlá nálada, ktorá sa prejavuje nervozitou a pesimistickými myšlienkami. Zrazu ku vám príde neznámy človek a ponúkne vám liek, ktorý zaberá okamžite. Liek má viacero pozitívnych účinkov. Zázračne zdvihne náladu, obnovuje energiu a zvyšuje sebavedomie. Rozmýšľate, v čom je háčik a spýtate sa, koľko liek stojí. Neznámy sa usmeje a dodá, že liek je zadarmo. Čo by ste urobili? Samozrejme, že by ste po lieku siahli s rýchlosťou blesku. Ako by ste sa však zatvárili, keby vám dal neznámy tenisky do ruky a premiestnil vás do telocvične? Nadšenie by u mnohých zmizlo závratnou rýchlosťou.

Zistenia vedcov sú jednoznačné. Fyzická aktivita dokáže zmierniť miernu až stredne ťažkú depresiu. Športová aktivita je odporúčaná ako alternatívna alebo doplnková liečba zlej nálady a depresie. Existuje množstvo dôkazov, ktoré svedčia v prospech pohybu.

Čo vedci pri rozsiahlych štúdiách zistili?

Vedci na základe pokusov na zvieratách i ľuďoch zistili, že cvičenie ovplyvňuje procesy odohrávajúce sa v mozgu. Zmeny, ktoré sú dôsledkom športovej aktivity, pôsobia vo viacerých smeroch ako antidepresíva. Výhodou je, že šport neprináša žiadne negatívne účinky pre organizmus na rozdiel od medikamentov.

Ak sa prinútite ku pravidelnej športovej aktivite, šport sa stane pre vás zábavou a relaxačným prostriedkom. Cvičenie má vplyv na zlepšenie schopnosti organizmu tolerovať stres. Okrem toho ovplyvňuje vnímanie samotného seba. Pohybová aktivita zlepšuje subjektívny názor a znižuje negatívne myslenie.

 Aký je názor Dr. Blumenthala z Duke University?

Jamesa Blumenthal, Ph.D. pôsobí ako profesor lekárskej psychológie na Duke University. J. Blumethal uskutočnil štvormesačný program, kde porovnával skupiny ľudí trpiacich depresiou a spôsob liečby. Všetky vyskúšané spôsoby liečby zaznamenali zníženie príznakov depresie. Rozdiel bol v rýchlosti odozvy na liečbu. Pacienti, ktorí sa liečili tradičnými liekmi proti depresii, zaznamenali zlepšenie v priebehu pár týždňov. Skupina, ktorá sa venovala športovej aktivite, sledovala zlepšenie až o niekoľko týždňov neskôr. V čom bol však podstatný rozdiel? Pacienti liečení športom cítili účinky terapie dlhšie. Číslo vyjadrujúce opätovné upadnutie do depresie u športujúcich pacientov bolo výrazne nižšie ako u pacientov liečených medikamentózne. Výskum zároveň preukázal, že cvičenie je rovnako účinné pri miernej, stredne ťažkej až ťažkej depresii.

Depresia a vznik kardiovaskulárnych ochorení

Depresia a vznik kardiovaskulárnych ochorení spolu úzko súvisia. Je preukázané, že aj mierna depresia predstavuje riziko pre vznik srdcovo-cievnych chorôb. Ak sa rozhodnete bojovať proti depresii športom, znižujete riziko vzniku chorôb srdcového a cievneho systému. Dr. Blumenthal vyzdvihuje prospešnosť aeróbnych aktivít, ktorými sú beh a jogging.

Naše odporúčanie znie nasledovne:

Venujte sa ľubovoľnej aeróbnej aktivite aspoň 30 minút každý deň. Ak sa vám nepozdáva beh, venujte sa chôdzi, bicyklovaniu alebo korčuľovaniu.
 
M.
Zdroj: http://www.apa.org