Čo sa skrýva za nedostatkom červených krviniek?

Čo sa skrýva za nedostatkom červených krviniek?

Prejavy nedostatku červených krviniek sú pomerne ľahko rozpoznateľné. Spájajú sa najmä s bledosťou, pocitmi únavy, vyčerpanosťou, závratmi, búšením srdca a bolesťami hlavy. Za anémiou môže stáť viacero príčin. Za najhlavnejšiu sa považuje nedostatok železa.

Základné fakty o anémii

Kľúčovú úlohu pri tomto zdravotnom probléme zohrávajú červené krvinky. Úlohou erytrocytov je prenášať kyslík z pľúc do celého tela. Ak je červených krviniek a hemoglobínu nedostatok, vzniká anémia.
Najčastejšie je anémia spôsobená nedostatkom železa a kyseliny listovej, ktoré vznikajú v dôsledku nevyváženého jedálnička alebo pri veľkých krvných stratách. Výnimkou nie sú ani prípady, keď je nízka úroveň červených krviniek genetickou záležitosťou alebo sprievodným príznakom niektorých ochorení. Anémia sa diagnostikuje pomocou miery vyskytujúcich sa príznakov a krvnými testami.

Ako s anémiou bojovať?

Spôsob liečby, samozrejme, závisí od zistenej príčiny. Ak je anémia spojená s iným zdravotným problémom, najskôr sa rieši ten. Pri nízkej hladine železa a kyseliny listovej je nutné tieto látky čo najskôr doplniť skvalitnením jedálneho lístka, užívaním výživových doplnkov, pri akútnych nedostatkoch aj injekciami.

Anémii sa dá predísť! Jedzte tieto potraviny!

V prvom rade je potrebné sústrediť sa na príjem potravín, ktoré sú bohaté na železo. Chronický nedostatok železa môže vyústiť až k zlyhaniu vnútorných orgánov. Predávkovanie železom nevzniká často, pretože organizmus si dokáže jeho zásoby korigovať. Nastáva len pri nerozumnom užívaním výživových doplnkov.
Kde sa železo nachádza? Telo dokáže najefektívnejšie spracovať železo z mäsa, ale prírodné zdroje tohto prvku sú ľahšie regulovateľné. K tradičným potravinám bohatým na železo patria hovädzie mäso a pečeň, špenát, biela fazuľa, sezamové semienka či pivné kvasnice. Medzi menej známe zdroje sa zaraďujú sušené bylinky ako tymian, petržlenová vňať, majoránka. Ak vám chutia sušené rajčiny, slnečnicové semienka alebo sušené marhule, dodáte organizmu slušnú dávku železa.

Spolu so železom doplňte do tela aj kyselinu listovú, ktorá je obsiahnutá v pšeničných klíčkoch, pečeni, fazuli, špenáte, červenej repe, vajíčkach či orechoch.

MIMI
Obrázok: freedigitalphotos.net, Idea go