Čo robiť, keď bolí žlčník?

Čo robiť, keď bolí žlčník?

Bolesť žlčníka sa môže objaviť v čase, keď si doprajete ťažké a mastné jedlá alebo jete príliš veľa. Nie je to však podmienka.

Neznamená to, že vás musí rovno „chytiť“ nepríjemná žlčníková kolika. Žlčník sa môže hlásiť aj oveľa nenápadnejšie – bolesťou pod rebrami na pravej strane, pichaním, častým grganím či nadúvaním. Výnimkou nie je ani pocit na zvracanie. „K lekárovi som sa vybrala kvôli bolesti brucha a pocitom na zvracanie. Bála som sa, aby to nebolo slepé črevo. Pri ultrazvuku mi zistili veľké žlčové kamene, ktoré vysvetlili nadúvanie, grganie a pocity na zvracanie, ktoré som takmer pravidelne pociťovala,“ priznáva čitateľka Karin.

Ako problémy so žlčníkom riešiť?

Ak máte v žlčníku kamene a sú malé, hrozí vám upchatie žlčovodov. Je veľmi bolestivé a aj komplikovanejšie na liečbu. Mnohí, ktorí žlčové kamene majú, sa snažia o ich zbavenie pomocou babských rád  (pitie šťavy z čiernej reďkvičky, olivového oleja s grepovým či pomarančovým džúsom a pod.). V niektorých prípadoch to môže pomôcť, ale hrozí tu riziko, že kameň môže upchať žlčovod. Preto je vždy najlepším riešením konzultovať svoj stav s odborníkom. Teda, ak máte žlčníkových kameňov viac, považujte to za potenciálne riziko. Roky môžete fungovať normálne bez toho, aby vám kamene robili problémy. Avšak vždy musíte rátať s tým, že dostať koliku na dovolenke v zahraničí alebo v tehotenstve, príjemné nie je. V týchto prípadoch teda stojí za zváženie odstránenie žlčníka.

Tomuto sa radšej vyhnite

Ak máte symptómy podráždeného žlčníka, je dobré nasadiť si preventívne diétu. Teda jesť iba suché pečivo (sucháre), ryžu či piškóty a dostatočne piť. Keď signály odznejú, môžete sa skúsiť vrátiť k bežnej strave. Avšak pozor, mali by ste sa vyhýbať mastným a tučným jedlám. Veľmi nevhodná je tiež kombinácia tukov a cukrov v zákuskoch či koláčoch. Samozrejme, zoznam nevhodných potravín pre žlčník platný pre všetkých neexistuje, pretože každé telo je individuálne. Ale do kategórie všeobecne nevhodných potravín a nápojov možno ešte zaradiť aj ovocie so zrniečkami, čerstvý cesnak, cibuľu, korenené a pikantné, alkohol či kávu.

Majte v lekárničke niečo, čo vám pomôže

Ak ste si vedomí toho, že máte problém so žlčníkom, vo vašej domácej lekárničke by nemali chýbať čaje na žlčník, poprípade kvapky, ktoré zoženiete v lekárni. Úľavu prinesie napríklad aj zázvor alebo mäta prieporná, nechtík lekársky či púpava. Pomôcť môže aj pravidelné pitie pomarančovej šťavy zriedenej s vodou.


-w-