DENNÍK RELAX - Čo je silnejšie než opar na perách?

Čo je silnejšie než opar na perách?

Opar na perách, čiže “herpes simplex“ sa najčastejšie spája s oslabenou imunitou, stresom, adaptáciou na nové prostredie či s menštruačným cyklom. Ak na perách cítite jemné svrbenie, či pálenie, je nad slnko jasné, že o pár hodín sa objavia malé pľuzgieriky, ktoré neskôr prasknú a vytvorí sa chrasta.

Ľudia s herpesom na perách by sa určite nemali s nikým bozkávať, na nikoho nesmú kašľať a ani jesť zo spoločného taniera, pretože toto infekčné ochorenie sa ľahko šíri kvapôčkovou metódou.

Základom vašej prevencie proti vzniku oparu by mala byť strava bohatá na vitamín C, teda konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia. Odporúčaná denná dávka pre ľudí trpiacich herpesom je 1800 mg vitamínu C, ktorý posilňuje celkovú imunitu a poradí si s každým voľným radikálom v tele. Naopak, bielkoviny podporujú šírenie tejto nevzhľadnej chrasty, a preto by ste sa mali vyhýbať častej konzumácii čokolády, hrozienok, mlieka či orieškov.

Na trhu je veľké množstvo rôznych náplastí proti oparom, čo zaručujú rýchlu úľavu od bolestí. Keďže postihnuté miesto dostatočne prekryjú, zabránia množeniu vírusov, rana sa zahojí skôr ako pri použití krému. Jeho častým a nedbalým rozotieraním hrozí nebezpečenstvo prenesenia nákazy aj na iné tvárové časti.

Tatiana K.

 

Autor fotografie:freedigitalphotos.net, renjith krishnan