Chráňte sa pred kliešťami, po uštipnutí vám totiž hrozí trvalé poškodenia zdravia

Chráňte sa pred kliešťami, po uštipnutí vám totiž hrozí trvalé poškodenia zdravia

Borelióza je v našej krajine stále veľmi podceňovaná choroba a málo lekárov jej pripisuje význam. Leto už pomaly začína a malých potvoriek v podobe kliešťov je mnoho. Číhajú na nás všade, v lesoch, tráve, v kvetoch. Ich výskyt netreba podceňovať a ani následné uštipnutie. Každý druhý kliešť je v súčasnosti infikovaný  zárodkami baktérii menom – borélie.

Kliešte sa vyskytujú úplne všade a je mylné domnievať sa, že ak nás uštipne a neostane fľak, tak je všetko v poriadku. Borélie prežívajú aj keď si ranku vydezinfikujete, lebo dezinfikujeme iba kožu. Borélie zatiaľ mohli preniknúť do krvného obehu. Výskumy dokonca potvrdzujú, že v súčasnosti už túto chorobu prenášajú aj komáre a ovady. V zásade platí, ak aj neostane fliačik po uštipnutí, neznamená to, že kliešť nebol infikovaný. Tieto drobné potvory prenášajú ochorenia: encefalitídu a boreliózu. Okrem týchto prenášajú aj iné zvieracie koinfekcie. Borelióza je nebezpečná choroba a v súčasnosti ešte stále na ňu neexistuje liek.  Zaočkovať sa dá jedine pred encefalitídou, pre boreliózou v dnešnej dobe neexistuje očkovanie.

Ako sa chrániť

Ak idete do prírody, vždy noste vo vrecku fenikel. Vraj táto rastlinka im páchne. Preventívne je vhodné obliekať sa tak, aby ste si zakryli celé telo ľahkým bavlneným materiálom, aj keď je vonku teplo. Pokrývka hlavy je samozrejmosťou.

Ak ste už aj „schytali kliešťa“, tak sa ho pokúste vybrať čím najskôr a to odporúčaným spôsobom. V žiadnom prípade ho nevyberajte pomocou oleja, alebo alpy, netočte s ním a vždy ho vyťahujte pinzetou. Po prisatí musíte miesto vpichu vydezinfikovať. Musíte ho vybrať ihneď ako prídete na to, že ho máte na tele. Čas prisatia hrá dôležitú úlohu pri prenose infekcie. Čím skôr ho vytiahnete, tým hrozí nižšie riziko nákazy.

Mnohí poprední infektológovia odporúčajú ísť s kliešťom do nemocnice, nech ho lekári vytiahnu, vydezinfikujú ranu a nasadia preventívne trojdňové makrolidové antibiotiká. Najmä, ak už mal pacient v anamnéze  pozitívnu boreliózu alebo malým deťom, lekári zvyknú nasadiť antibiotiká na prevenciu. Vždy sa treba riadiť pokynmi lekára a nediagnostikovať si choroby svojpomocne. Na liečbu boreliózy sa podávajú väčšinou tetracyklínové alebo cefalosporínové antibiotiká. Po uštipnutí sa do 3 týždňov robia krvné testy na pozitívnu boreliózu. Po liečbe sa testy znova opakujú.

Príznaky boreliózy

Ako prvé sa zvyčajne objavuje červený fľak v mieste vpichu. Ani to však nemusí byť pravidlom. Fľak byť nemusí a v tele zúri borelióza. Ďalšie príznaky zahŕňajú teploty, malátnosť, bolesti hlavy, stav podobný chrípke, bolesti kĺbov, svalov, zášklby a mnohé iné.

Niektorí ľudia majú boreliózu aj roky, bez toho, aby o nej vedeli a nerobí im také obrovské problémy, ako možno niekomu, kto ju dostal iba teraz a má pocit, že „ zomiera“. Všetko závisí od imunity človeka, psychického stavu každého jednotlivca.

Borelióza  spôsobuje veľké zdravotné problémy a v niektorých chronických a nedostatočne liečených prípadoch je nevyliečiteľná. Nákaza je prakticky v súčasnosti nevyliečiteľná, dá sa iba potlačiť z aktívnej fázy do neaktívnej, pomocou ťažkej antibiotickej liečby. Táto choroba je na celý život. Preto, ak ste v prírode, dávajte si na seba veľký pozor. Zdravie máme iba jedno.

Natalie