DENNÍK RELAX - Bielkovinové jedlá – jedzte ich nielen keď športujete

Bielkovinové jedlá – jedzte ich nielen keď športujete

Na to, aby sme mali peknú postavu, výlučne len šport nestačí. Viac práce spraví aj strava. Športovci obľubujú „bielkovinové jedlá“, ktoré sa starajú o rast svalov a nemajú zbytočné kalórie. Navyše majú aj veľa vitamínov a minerálnych látok. Oplatí sa pochutnať si na nich, aj keď nepatríte medzi športové tipy. Dokonale vás zasýtia a nenapáchajú škodu na postave ako biele pečivo či vyprážané rezne.

 

  • Šalát z čiernej fazule a quinoa

Stavte na ľahšiu večeru a spravte si šalát z quinoi a čiernej fazule. Tá je plná bielkovín, dodáva tiež vlákninu a antioxidanty. Pokojne ňou môžete raz za čas nahradiť aj mäso. Aj quinoa má veľký obsah bielkovín, preto ňou môžete nahradiť k jedlu ryžu alebo zemiaky. Na dochutenie používajte bylinky a zeleninu, ktoré pridáte do šalátu.
 

  • Šošovicová kaša s vajíčkom

Šošovica je podobným zdrojom bielkovín ako čierna fazuľa. Obsahuje ich dokonca ešte viac. Uvarte si z nej kašu a dodáte telu nielen bielkoviny, ale aj vlákninu a železo. Podávajte s vajíčkom uvareným na tvrdo. Aj to je považované za „bielkovinovú“ potravinu a preto, ak chudnete, nemali by vajcia na vašom tanieri chýbať. Skombinujte ich aj so syrom na raňajky a bielkovinovú bombu máte na svete. Ideálnou voľbou k vajíčkam na ráno je aj cottage chees či mozzarela, dodávajú svalom rast a energiu.
 

  • Bielkovinové pečivo a kuracie mäso

Ak sa neviete vzdať pečiva, riešením je bielkovinový chlieb. Nájdete ho vo väčších supermarketoch pri klasickom pečive. Dokonale nahradí potraviny s veľkým počtom sacharidov a obsahuje vysoké množstvo bielkovín. V kombinácií so šalátom či rybami máte ideálne bielkovinové jedlo. Ryby sú zdrojom nízkotučných bielkovín, ktoré sú ľahko stráviteľné a telo ich veľmi dobre vstrebáva.
 

  • Smoothie s brokolicou

Ideálnou voľbou ako sa zasýtiť sú aj populárne smoothie. Zmixujte brokolicu, vodu, jablko, med a citrónovú šťavu a skvelý olovrant na svete. Brokolica je slušným zdrojom bielkovín, takže ak chcete byť sýti, mala by byť na vašom tanieri pravidelne aj ona. Ako bonus je aj med, ktorý vám dodá dostatok energie.

Výborným zdrojom bielkovín sú aj rastlinné mlieka ako mandľové či ryžové. Používajte ich každý deň do smoothie a o sýty žalúdok máte postarané.

 

Autor: Janka Radimáková

Autor fotografie:www.pixabay.com