Ako sa nebáť a prežiť pandémiu koronavírusu čo najužitočnejšie?

Jeden deň na Slovensku niečo platí, na druhý je to úplne opačne. Nevieme, ako sa máme zariadiť. Správy sú zväčša plné katastrofických scenárov a šťastný koniec v nedohľadne. Neraz sa k tomu pridá neistota ohľadom zamestnania a schopnosti splácať úvery. Ako sa z toho všetkého nezblázniť a vyťažiť aj z negatívneho pozitívne?

  • Sledovanie televízie obmedzte na nevyhnutné minimum

Ak si pozriete spravodajstvo napoludnie, potom budete pokračovať podvečernými a večernými správami a prepínať medzi rôznymi televíznymi kanálmi, ste na najlepšej ceste, zosypať sa z toho. Čo s tým? Riešenie je jednoduché – zabudnite na sledovanie televízneho spravodajstva, na nevyhnutné minimum obmedzte aj čítanie spravodajských portálov a čas venujte niečomu užitočnému – zacvičte si, pretrieďte veci v šatníku, ktoré odkladáte už niekoľko rokov, čítajte, vzdelávajte sa...

  • Voľný čas venujte tomu, čo vás baví

Zatvorené prevádzky kín, divadiel či reštaurácií nemusia pre nás znamenať koniec sveta. Dá sa predsa robiť množstvo iných vecí nielen doma, ale aj vonku. Konečne máte šancu stráviť krásne chvíle so svojimi najbližšími pri spoločných činnostiach alebo pri šálke dobrého čaju, vychutnávať si čas pri severskej chôdzi alebo svižných prechádzkach, niečo dobré si upiecť, založiť bylinkovú záhradku na okennom parapete alebo vyšiť obrus na víkendovú chatu.

  • Plánujte

Nie je nič horšie, ako sa ráno prebudiť, alebo prísť z práce a nevedieť, čo s časom. Skôr, ako pôjdete večer spať, urobte si aspoň v mysli plán, čomu sa budete venovať nasledujúci deň a snažte sa všetko dodržať.

  • Starajte sa o seba

Spoliehať sa na to, že odporúčané ROR, teda rúško, odstup a dezinfekcia rúk vás na sto percent ochráni pred koronavírusom, je naivné i nezodpovedné. Áno, pravidlá treba dodržiavať, ale je nutné urobiť oveľa viac! Základom je zdravý životný štýl – zdravá pestrá a vyvážená strava, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, kvalitný spánok, pozitívne myslenie, dostatočný pitný režim a tak ďalej. Máte nadváhu? Tak s tým konečne niečo urobte! Trápi vás vysoký tlak alebo cholesterol? Zmeňte to! Kedy bude na to vhodnejší čas, ak nie práve teraz?

  • Pracujte na sebe

Cieľom nášho života by malo byť to, aby sme sa stali lepšími a to po všetkých stránkach. Niekedy nás posunie vpred dobrá kniha, inokedy absolvovanie workshopu či kurzu. Moderné technológie nám umožňujú zúčastniť sa ich aj online.

  • Snažte sa myslieť pozitívne

To, na čo myslíme, priťahujeme si aj do života. Bojíte sa straty zamestnania? Máte panický strach z toho, že ochoriete? Skúste sa na problém pozrieť ako na príležitosť. Aj keby ste prišli o prácu, tak i v tejto situácii si môžete nájsť lepšiu. Možno si stačí doplniť vzdelanie, alebo sa rekvalifikovať, alebo len vytvoriť priestor pre niečo nové. Čo sa týka strachu zo samotného ochorenia na koronavírus – nemusíte ochorieť vôbec, alebo ho prekonáte s minimálnymi symptómami a získate imunitu. Ideálne je, ak vyviniete protiútok hneď teraz, teda strach eliminujete svojou snahou o pozitívne myslenie, podporu zdravia a imunitného systému.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/ochrann%C3%A9-masky-kor%C3%B3na-5264814/