Ako funguje ošetrenie koreňového kanálika

Ako funguje ošetrenie koreňového kanálika

Ošetrenie koreňového kanálika je zložitý dentálny zákrok. Ako to ale celé prebieha a čo všetko to obnáša?

Koreňový kanálik je, zjednodušene povedané, priestor vo vnútri koreňa zuba. Tieto dutiny môžu byť v závislosti na zube a človeku rôzne dlhé, najčastejšie merajú od 14 do 31 milimetrov. Aj ich množstvo je individuálne. V niektorých zuboch nájdeme jeden až dva kanáliky, inde sú tri alebo štyri, stomatológovia ale vídajú aj päťkanálikové zuby.

Zubné kanáliky je niekedy potrebné vyčistiť, pretože zapálená zubná dreň v nich môže byť príčinou bolesti. Iste to našim ušiam a hlavne zubom neznie moc lákavo, kedy je teda také ošetrenie skutočne nevyhnutné?
"Ošetrenie je na mieste vždy, keď kaz prenikne do tesnej blízkosti drene alebo priamo do nej. Pri úrazoch, keď zuby zomrú. Niekedy pri preparácii na protetickej korunky," vysvetľuje lekár.
Cieľom zákroku je zlikvidovať infekciu v koreňových kanálikoch, aby sa predišlo vzniku "vačku" alebo aby prípadný vačok zmizol.

Vačok je vlastne obranná bariéra tela, ktorá sa vytvára v okolí koreňa chorého zuba. Dochádza tu k rozpusteniu kosti a vzniku mäkkého tkanivá, kde sa likvidujú prítomné baktérie. Po dobrom vyčistení kanálikov nie je táto bariéra už potrebná a vačok za niekoľko mesiacov zmizne.


Ako sa kanáliky čistia?


Kanálik je potrebné v celom rozsahu mechanicky rozšíriť, čím sú zlikvidované baktérie zalezené v jeho stenách.

"Sú hlavné kanáliky a tie opracovávame. Z hlavných kanálikov ale vystupujú aj ďalšie spojky, napríklad medzi kanálikmi vzájomne alebo von na povrch zuba" vysvetluje Adam Šima. To je tiež dôvodom, prečo nestačí len mechanické ošetrenie. Kanálik je nutné takisto dôkladne chemicky vypláchnuť, čo zabíja aj baktérie zalezené tam, kam sa zubár nedostane.

Pokiaľ nedôjde k ošetreniu infikovaných kanálikov, akútna infekcia, ktorá sa z nich šíri do tela, môže v extrémnom prípade spôsobiť aj smrť. Zvyčajne infekcia nie je tak agresívna a u zuba vznikne chronický vačok alebo fistula. Niečo medzi je tzv. periostitída, čiže akútny zápal kosti v okolí zuba, ktorý ale neohrozuje život.

Preventívna zubná prehliadka by nemala byť podceňovaná, aby sa práve už takýmto pokročilejším štádiám dalo vyhnúť.

Zubná ambulancia DentalPlus.