8 tipov, ako prekonať prokrastináciu

8 tipov, ako prekonať prokrastináciu

Pojem prokrastinácia je skloňovaný čím ďalej, tým viac. Jedná sa o chorobné odkladanie úloh, ktoré sú dôležité, na neskôr. Pozor, nejedná sa o lenivosť, pretože tá je fyzickou záležitosťou. Prokrastinácia sa týka psychiky.

Je to aj váš problém? V tom prípade skúste prokrastináciu poraziť pomocou týchto tipov.

1. Zvoľte si priority

Alebo lepšie povedané, vyberte si jednu spomedzi odkladaných úloh, stanovte si termín a sľúbte sami sebe, že ju splníte.

2. Čo môžete urobiť dnes, neodkladajte na zajtrajšok

Najideálnejšie je urobiť danú vec čo najskôr. Ak s tým máte problém, pretože si myslíte, že je stále čas, skúste tento trik – porozmýšľajte nad danou úlohou a urobte k jej vyriešeniu jeden jediný krok, ktorý trvá päť minút. Podľa odborníkov je dôležité začať, pretože potom je väčšia pravdepodobnosť, že danú úlohu aj dokončíte. Napríklad, keď máte urobiť príhovor na firemný večierok, za 5 minút si stihnete napísať dôležité body, ktoré v ňom chcete spomenúť. To vás posunie k tomu, aby ste ho skôr či neskôr napísali celý. Jednoducho urobte čokoľvek, čo s písaním príhovoru súvisí. Aj keby to malo znamenať len to, že si nachystáte papier a pero, alebo založíte textový dokument v počítači s názvom Príhovor na večierok.

3. Nebuďte na seba prísny

Trápi vás, že ste veľmi veľa času zabili prokrastináciou? Odpustite si! Tým, že sa budete obviňovať a trápiť nad tým, čo bolo, nič nevyriešite. Radšej sa sústreďte na to, ako to celé napravíte.

4. Zamyslite sa nad tým, prečo sa danej úlohe vyhýbate

Priznať si problém a prísť na to, čo je za ním, je prvým krokom ku zmene. Položte si teda otázku, prečo sa vám nechce začať cvičiť? Prečo vám tak dlho trvá napísať seminárnu prácu do školy? Ak nájdete odpoveď, lepšie sa s prokrastináciou popasujete.

5. Uzatvorte stávku

Aj toto je jedným z možných riešení problému. Stavte sa s kamarátom, že danú úlohu v určitom časovom horizonte vyriešite, inak prídete napríklad o sto eur. Verte, že vás to nakopne k výkonom. Poprípade povedzte o svojej úlohe ostatným kolegom v práci alebo kamarátom.

6. Rozdeľte si úlohu na menšie časti

Niekedy veci odkladáme preto, lebo sa nám zdajú príliš prácne a zdĺhavé. Ak si však úlohu rozdelíte na malé časti a každý deň urobíte niečo, zistíte, že to vôbec tak nie je.

7. Skúste zmeniť prostredie

Možno sa vám na projekte nechce pracovať doma. Čo vám bráni v tom, aby ste sa vybrali do parku, prírody alebo do knižnice? Je pravdepodobné, že tam vám to pôjde oveľa ľahšie.

8. Stretnite sa s človekom, ktorý vás inšpiruje

Môže to byť napríklad úspešný kolega, ktorý vám dodá energiu a povzbudí vás. Keď uvidíte jeho úspechy, je pravdepodobné, že ich budete chcieť dosiahnuť tiež. Lenže to si vyžaduje prácu, čiže prokrastinácia bude minulosťou.

-w-

Zdroj foto: https://pixabay.com/sk/mu%C5%BE-tv%C3%A1r-h%C4%BEada%C5%A5-nuda-nudi%C5%A5-272675/