7 zásad otužovania. Ako si vzpružiť telo i dušu?

7 zásad otužovania. Ako si vzpružiť telo i dušu?

Výhod otužovania je neúrekom. Azda tou najpodstatnejšou je posilnenie imunitného systému, ktorý musí v dnešnej dobe bojovať s mnohými nástrahami prostredia.

Medzi ďalšie zaujímavé benefity patrí, napríklad zmiernenie alergií, vysokého krvného tlaku, psychických porúch, ale aj dobré znášanie výkyvov počasia či tlaku. Samozrejmosťou je lepšia nálada, pretože pri otužovaní sa uvoľňujú čarovné endorfíny. Otužovanie je však aj o cvičení pevnej vôle, veď nie je ľahké prekonávať seba samého. Na čo všetko by nemal zabúdať človek, ktorý chce otužovať?

1. Otužovanie nie je úplne pre každého

Plávanie v studenej vode je skvelou voľbou pre zdravých ľudí od 17 rokov. Ak s tým chcete začať neskôr, po štyridsiatke je dôležité navštíviť lekára a konzultovať to s ním. Obzvlášť vhodné je to vtedy, ak má človek nejaké zdravotné ťažkosti. Problémom v tomto smere môžu byť hlavne srdcovo-cievne ochorenia. Čo sa týka otužovania v sprche, môžu to skúsiť už detičky od troch rokov.

2. Základom je studená sprcha

Ak sa chcete zaradiť medzi otužilcov, musíte sa pravidelne otužovať aspoň 2 roky. Ako začať? Najprv si vždy ráno doprajte vlažnú sprchu a postupne vodu ochladzujte. Vhodná je aj striedavá sprcha teplou a studenou vodou. V zime by mala sprcha trvať 1 – 3 minúty, v lete 3 – 5 minút. Dôležité je pri tom nenamáčať si hlavu, postupovať v smere zdola nahor a neustále sa pohybovať. Po osušení uterákom si doprajte zahrievacie cviky a raňajky.

3. Otužovanie v prírode začína až po polroku tréningu

S otužovaním v prírode počas behu, bicyklovania či plávania začíname najskôr po 6 mesiacoch domáceho sprchovania. Plávanie vonku je ideálne naštartovať v lete, pokračovať na jeseň a v zime, teda nikdy nezačínať počas chladných mesiacov.

4. Podstatný je biorytmus otužilca

Všeobecne by mala byť teplota v spálni okolo 18 stupňov Celzia, avšak otužilcom padne vhod o 6 stupňov menej, čiže 12 stupňov Celzia. Odporúča sa tiež spanie pri otvorenom okne do neskorej jesene a tenká prikrývka. Dôležité je chodiť spať i vstávať v rovnaký čas. V zime sa takisto otužilec oblieka ľahšie ako bežní ľudia.

5. Strava hrá takisto dôležitú úlohu

Pri pobyte v studenej vode spáli telo množstvo energie, aby si udržalo teplotu. Napriek tomu dve hodiny pred výkonom zjeme iba ľahko stráviteľné jedlo. Po výkone je potrebné organizmu dodať v prvom rade vhodné tekutiny, ale aj vitamíny, minerály a, samozrejme, sacharidy. Naopak, vyhýbať sa treba neprimeranému príjmu tukov. Tesne po výkone treba najprv vypiť teplý čaj a až po odznení triašky je vhodné najesť sa.

6. Pred plávaním je potrebná rozcvička

Ako pred každým cvičením, tak aj pred plávaním v chladnej vode, je dôležité telo rozohriať. Môžeme využiť poklus alebo si dopriať niekoľko cvikov na rozhýbanie.

7. Pozor na preceňovanie svojich síl

Aj v tomto prípade platí, že netreba zo seba robiť machra, ale počúvať svoje telo!


   Zdroj informácií: www.ladovemedvede.sk

Zdroj foto: